سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟

با توجه به فراگیر شدن بیماری کرونا در کشور و تعطیلی دانشگاه ها، از آن جا که بسیاری از دانشجویان باید تا پایان بهار از پایان نامه و رساله خود دفاع کنند، دانشگاه های سراسر کشور زیرساختی را برای برگزاری جلسات مجازی دفاع از پایان نامه فراهم نموده اند. دفاع آنلاین از پایان نامه تجربه جدیدی است که کمتر دانشجویی با آن مواجه بوده است و احتمالا پس از پایان پاندمیک کرونا همه چیز به حالت اولیه خود باز می گردد. با این حال آن دسته از افرادی که ناچارند تا در این ایام از پایان نامه خود دفاع کنند، چطور باید خود را برای این تجربه جدید مواجه کنند؟ این نوشتار چالش هایی که دانشجویان هنگام دفاع آنلاین پایان نامه با آن مواجه هستند را مورد بررسی قرار داده است.


قوانین را مطالعه کنید

معمولا همه دانشگاه ها در این ایام قوانین خاص خود را برای دفاع آنلاین پایان نامه دارند. آیا لازم است که فرم های خاصی را به طور الکترونیکی امضا و ارسال کنید؟ برای تایید پایان نامه توسط استاد راهنما، پلتفرم ویژه ای وجود دارد؟


انتظارات را مدیریت کنید

در جلسات دفاع از پایان نامه دانشجویان مستقیما دفاع خود را شروع می کنند، اما در جلسات مجازی دفاع از پایان نامه شما می توانید ابتدا کمی پلتفرم برگزاری جلسه دفاع و نحوه استفاده از آن را به افراد توضیح دهید و در صورت وجود هر گونه سوالی در این مورد می توانید قبل از شروع دفاع به آن پاسخ دهید. می توانید خودتان قوانینی را وضع کنید و با کمک این قوانین به حضار آنلاین بفهمانید چه زمانی می توانند سوالات خود را بپرسند. بسیار مهم است که تعداد اسلایدهای پاورپوینت و زمانی که برای هر اسلاید اختصاص داده اید را به خاطر داشته باشید. 
معمولا هنگام برگزاری جلسات مجازی دفاع از پایان نامه همه چیز خوب پیش می رود ولی اگر اتفاق غیر منتظره ای افتاد، اصلا جا نخورید. این موارد کاملا طبیعی هستند: قطعی اینترنت، سروصدای محیط، خطا در پلتفرم، قطع شدن صدا یا تصویر، خالی شدن باطری لپ تاپ و ... . بهتر است همگی این موارد را در ابتدای جلسه به همگی توضیح دهید، زیرا این اتفاقات ممکن است برای هر شخصی که به صورت مجازی در جلسه حضور دارد، رخ دهد. پیش از آغاز سوالات هیئت داوران، بهتر است نوبت سوال هر داور مشخص گردد تا از تداخل در طرح سوال جلوگیری شود و همچنین شما همزمان با بیش از یک سوال مواجه نگردید.


فضا و وسایل الکترونیکی مناسب را از پیش تدارک ببینید

سروصدای کودکان، بوق ماشین، آژیر آمبولانس و ... جزو عوامل حواس پرتی است که هر روزه آنها را تجربه می کنیم. برای اجتناب از وقوع این اتفاقات فضایی را انتخاب کنید که کاملا آرام باشد و شما در آن احساس آرامش داشته باشید. برای خلق چنین فضایی می توانید از اعضای خانواده نیز کمک بگیرید.
پیش از شروع جلسه، حتما از اتصال اینترنت و سرعت مناسب آن اطمینان حاصل کنید. کامپیوتر شخصی خود را برای جلسه آماده کنید و در صورت هر گونه اشکالی، آنها را از پیش مرتفع نمایید. اگر کامپیوترتان به نصب مجدد ویندوز نیاز داشته باشد، حتما این کار را انجام دهید و نصب کامل درایورهای به روز سیستم خود را فراموش نکنید. اگر بنا باشد که توسط پلتفرم مورد نظر دانشگاه در جلسه حضور یابید، حتما از چند روز قبل با فضای آن آشنا شوید.


تمرین کنید

هنگامی که فضا و تجهیزات مناسب را تهیه کردید، پیش از برگزاری جلسه دفاع، چند بار جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه را به طور آزمایشی برگزار کنید. برای این کار می توانید از استاد راهنما یا سایر دوستان خود کمک بگیرید. به آرامی صحبت کنید و به خاطر داشته باشید که می توانید گاهی اوقات جریان پخش صدا و تصویر خود را متوقف کنید تا بتوانید نفسی تازه کنید.


قالب بندی اسلایدها

اسلایدهای دفاع پایان نامه را طوری قالب بندی کنید که هنگام ارائه آنلاین دیگران بتوانند به راحتی آنها را مشاهده کنند. از آن جایی که مشاهده انیمیشن و جلوه های ویژه در اسلایدها به پهنای باند زیادی نیاز دارد، بهتر است اسلایدها را با فرمت PDF ذخیره نمایید و هنگام ارائه از فایل PDF استفاده کنید. از اندازه قلم بزرگ در اسلایدها استفاده کنید و به هر اسلاید، تعداد کلمات کمی اختصاص دهید، زیرا مشاهده دقیق اسلایدها در فضای مجازی به دلیل ماهیت آن برای هیئت داوران دشوار است. پیش از شروع جلسه مجازی دفاع از پایان نامه، فایل های پاورپوینت و PDF ارائه را برای اعضای هیئت داوران ارسال نمایید، تا اگر شخصی نتوانست هنگام ارائه شما، آن چه که در پلتفرم به اشتراک گذاشته اید را مشاهده کند، این فایل ها را از پیش در اختیار داشته باشد.


سخن آخر

دفاع آنلاین پایان نامه تجربه بسیار جدیدی برای دانشجویان محسوب می شود و از آن جا که پیش از این، جلسات دفاع از پایان نامه به صورت حضوری برگزار می شدند، این نوشتار چالش هایی که دانشجویان با آن مواجه هستند را مورد بررسی قرار داد. با مطالعه نوشتار فوق و رعایت این نکات شما می توانید با اعتماد به نفس بیشتر و استرس کمتری در جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه حضور یابید و از پایان نامه خود دفاع نمایید. در انتها برای مشاوره بیشتر در زمینه نگارش پایان نامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
 

در ادامه می توانید مقاله نکاتی پیرامون جلسه دفاع از پایان نامه را مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
تبدیل پایان نامه به مقاله
چگونه می توانم در مدت زمان کوتاهی پایان نامه خود را به مقاله ژورنالی تبدیل کنم؟   ...
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع برای پایان نامه (یا پروژه تحقیقا ...
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟ ...
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری   ...
روش های انتخاب موضوع پایان نامه
روش های انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع پایان نامه یکی از دغدغه های مهم دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. ...
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ آموزش دفاع آنلاین پایان نامه برای دانشجویان در این روزها امری کا ...
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري  ...
شناسایی منابع معتبر تحقیق
شناسایی منابع معتبر تحقیق   ...
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد ...
تحلیل گفتمان چیست؟
تحلیل گفتمان چیست؟  ...
© 2021