سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
آموزش انجام پایان نامه به روش کیفی ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
آموزش انجام پایان نامه به روش کیفی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

آموزش انجام پایان نامه به روش کیفی

تحقیق کیفی یکی از انواع روش های تحقیق است که بر داده های غیر ساختار یافته و غیر عددی تکیه دارد. داده های پایان نامه کیفی از یادداشت های پژوهشگر پس از مشاهده، مصاحبه، ضبط صوت و تصویر، انواع اسناد (اسناد عمومی، مقالات علمی) و ... بدست می آید. قوم نگاری، تحلیل گفتمان، تحلیل پدیدارشناختی تفسیری و دیگر روش های پدیدارشناسی است.
رویکرد کیفی در بسیاری از رشته های آکادمیک، به ویژه علوم اجتماعی، و رشته های کاربردی مانند علوم آموزشی، علوم پزشکی، کتابداری، جرم شناسی، علم اطلاعات، بازاریابی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. 
روش تحقیق کیفی به سوالاتی که درباره تجربه های انسانی مطرح و با چرا و چگونه شروع می گردند، پاسخ می دهد. این روش تحقیق بیشتر در علوم سیاسی، اجتماعی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.


انواع روش های تحقیق کیفی

پایان نامه کیفی با استفاده از روش هایی مانند نظریه زمینه ای، روایت شناسی، گروه های کانونی، مطالعات موردی، مشاهده مشارکت کنندگان و ...، داده های تحقیق را تولید می کند. روش تحقیق کیفی در بسیاری از رویکردهای روش شناختی مانند پژوهش کنشی، نظریه کنش گر-شبکه و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این بخش انواع روش های تحقیق کیفی را مورد بررسی قرار داده است.


مصاحبه

مصاحبه یکی از ابزارهای جمع‌ آوری داده پایان نامه‌‌ کیفی محسوب می ‌شود. با کمک این ابزار امکان برقراری ارتباط مستقیم با مصاحبه‌ شونده برقرار می ‌شود؛ و همچنین می ‌توان به ارزیابی عمیق‌ تر ادراک ‌ها، نگرش ‌ها، علایق و آرزوهای آزمودنی ‌ها پرداخت. در حقیقت مصاحبه ابزاری است که امکان بررسی موضوع‌ های پیچیده، پیگیری پاسخ ‌ها یا پیدا کردن علل آن و اطمینان یافتن از درک سؤال از سوی آزمودنی را فراهم می ‌کند. این روش گردآوری داده، می‌ تواند منبع مهمی و در عین ‌حال چالش برانگیز برای گردآوری داده ‌های پایان نامه باشد. این که چه سوال‌ هایی پرسیده می‌ شود، چگونه سؤال می ‌کنید و از چه کسی سؤال می ‌کنید می ‌تواند آن‌ قدر تأثیرگذار باشد که نتیجه و حاصل آن بینشی جدید و یا وقت تلف کردن باشد. به ‌عبارت ‌دیگر دروندادهای بی ‌کیفیت موجب بروندادهای بی ‌کیفیت ‌تر می ‌شود.


گروه کانونی

روش گروه کانونی یا گفتگوی گروهی متمرکز یکی از روش های متداول در پایان نامه کیفی است که به منظور جمع آوری اطلاعات، بررسی مسئله و محصولات یا خدمات انجام می شود. گروه کانونی یکی از روش های اکتشافی کیفی است که از علوم اجتماعی وارد حوزه مدیریت و بازاریابی شده است. در این روش گروه محدودی از افراد مطلع تشکیل می شود و از آنها خواسته می شود تا نظر و تحلیل شان را در مورد موضوع مورد نظر به صورت آزادانه به بحث و تبادل نظر بگذارند.


انواع گروه کانونی

گروه های کانونی اکتشافی: این نوع گروه کانونی در مرحله اکتشاف و برای تعریف دقیق مسئله به کار می رود.
گروه های کانونی تجربی: یک گروه کانونی تجربی به دانشجو اجازه می دهد که به معنای واقعی یک مصرف کننده را تجربه کند. دانشجو می تواند میزان رضایت، نارضایتی، محرک ها و ناامیدی ها را در مصرف کننده واقعی تجربه کند.
گروه های کانونی بالينی: هدف از تشکیل این گروه ها شناسایی و انگیزه صحیح مشارکت کنندگان که به صورت ناخودآگاه است، ایجاد می گردد. در این گروه افراد باید توانایی بالایی داشته باشند تا بتوانند انگیزه و احساس شرکت کننده ها را درک کنند. در گروه کانونی بحث های گروهی پیش می آید که این خود از اصلی ترین دلایل تشکیل گروه کانونی است. 

 

تحلیل گفتمان

تحلیل گفتمان از جمله روش ‌هایی است که برای دستیابی به سطحی از داده ‌ها و اطلاعات می ‌تواند استفاده شود. این روش تفسیری است و انجام آن تابع ویژگی ‌ها و مشخصه ‌هایی است. تحلیل گفتمان جزو روش ‌های کیفی محسوب می ‌شود که درک و استنباط استفاده ‌کننده آن در میزان ارائه و نوع داده‌ ها و اطلاعات مرتبط با موضوع مورد مطالعه اهمیت دارد.

 

قوم نگاری

قوم نگاري يکي از روش هاي علمي تحقيق در پایان نامه های علوم انساني با درگيري فعال دانشجو در ميدان تحقيق دنبال مشارکت در توسعه معرفت علمي از گروه ها يا فرهنگ ها است. مشاهده مورد مطالعه در شرايط طبيعي و نهايتا تحليل و ارزيابي يافته ها در زمينه و بستر مورد مطالعه باعث ديدي جامع نگر در تحقيق قوم نگاري با اعتبار نسبتا بالايي گرديده است. قوم نگاري بر اساس بنيان نظري بر فرهنگ و با ديدي کل گرايانه به مطالعات عميق براي توصيفي دقيق و فشرده از مورد مطالعه مي پردازد.

 

 

تحلیل محتوا

تحلیل محتوا از روش‌های اسنادی است که به بررسی نظام مند، عینی، کمّی و تعمیم پذیر پیام‌های ارتباطی می‌پردازد. این روش در دسته ‌بندی روش‌ ها، پهنان گر محسوب می ‌شود و از آن برای بررسی محتوای آشکار پیام‌های موجود در یک متن می ‌پردازد و در نتیجه وارد تاویل و نشانه شناسی محتوای پیام نمی ‌شود. تحلیل محتوا روشی مناسب برای پاسخ دادن به سؤال‌هایی درباره محتوای یک پیام است. هر چند در رویکردهای اولیه، ادعا می ‌شد که تحلیل محتوا می ‌تواند علاوه بر محتوای پیام، به ویژگی ‌های مؤلف و تأثیر بر مخاطب بپردازد، اما امروزه دو کارکرد اخیر را تنها در روش ‌های تلفیقی میدانی و اسنادی امکان‌ پذیر می ‌دانند.

 

ثبت سوابق

ثبت سوابق از اسناد معتبر موجود و منابع مشابه اطلاعات به عنوان منبع داده استفاده می کند. این داده را می توان در یک تحقیق جدید استفاده کرد. این شبیه به مراجعه به کتابخانه است. برای جمع آوری داده های مربوطه که احتمالاً در تحقیق مورد استفاده قرار می گیرند، می توان کتاب ها و مواد مرجع دیگری را جمع کرد.
مشاهده کیفی فرآیندی از تحقیقات است که از روشهای ذهنی برای جمع آوری اطلاعات یا داده های سیستماتیک استفاده می کند. از آنجا که ، تمرکز بر مشاهدات کیفی ، فرایند تحقیق از استفاده از روش شناسی ذهنی برای جمع آوری اطلاعات یا داده ها است. مشاهده کیفی در درجه اول برای برابر کردن اختلاف کیفیت استفاده می شود. مشاهدات کیفی با ۵ حسی اصلی و عملکرد آنها – بینایی ، بویایی ،لامسه ، چشایی و شنوایی سروکار دارد. این شامل اندازه گیری ها یا اعداد نیست بلکه ویژگی های آن است.
سخن آخر
این نوشتار روش های کیفی انجام پایان نامه را مورد بررسی قرار داد. برای مشاوره بیشتر در زمینه انجام پایان نامه به روش کیفی می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل نمایید.

در ادامه می توانید مقاله کد گذاری داده های کیفی را در راستای مطالعات کیفی مورد بررسی قرار دهید.
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه پرستاری
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه پرستاری. فرآیند انجام پایان نامه پرستاری، مطالعه نظامدار و هدفمندی است که برای خ ...
آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت
آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت    ...
آموزش انجام پایان نامه به روش کیفی
آموزش انجام پایان نامه به روش کیفی.تحقیق کیفی یکی از انواع روش های تحقیق است که بر داده های غیر ساختار یافته و غیر عد ...
دستورالعمل هایی برای درج اشکال و جداول در مقالات پژوهشی
راهنمای درج اشکال و جداول در مقالات    ...
قسمت‌های مختلف یک پروپوزال دانشگاهی
قسمت‌های مختلف یک پروپوزال دانشگاهی ...
فرآیند دفاع از پایان نامه
فرآیند دفاع از پایان نامه ...
پارافرایز چیست و کاربرد آن
پارافرایز چیست و کاربرد آن  ...
اهمیت کلمات کلیدی در نوشتن مقاله
اهمیت کلمات کلیدی در نوشتن مقاله  ...
نرم افزارھای شناسایی سرقت ادبی
 نرم افزارھای شناسایی سرقت ادبی ...
مقاله بیس یا مقاله پایه چیست؟
مقاله بیس یا مقاله پایه چیست؟ ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد