سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
روش های انتخاب موضوع پایان نامه ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
روش های انتخاب موضوع پایان نامه

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

روش های انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه یکی از دغدغه های مهم دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. انتخاب موضوع تحقیق معمولا پیوند نزدیکی با فارغ التحصیلی وی دارد و شرط فارغ التحصیلی دانشجو، دفاع از پایان نامه می باشد. به همین دلیل انتخاب موضوع پایان نامه علاوه بر ایجاد اضطراب و نگرانی، وقت زیادی را از دانشجویان و پژوهشگران به خود اختصاص می دهد. از این رو دانشجویان می توانند در زمینه انتخاب موضوع پایان نامه با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنند. این نوشتار انواع روش های انتخاب موضوع پایان نامه را مورد بررسی قرار داده است.


شناسایی منابع

شناسایی منابع معتبر تحقیق هنگام نگارش پایان نامه و مقاله و هرگونه کار آکادمیک دیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. معمولا منابع تحقیق از پایگاه های داده متنوعی مانند مجلات علمی، کتاب، وبسایت و روزنامه جمع آوری و تالیف می شوند. برخی از این پایگاه های داده غیرتخصصی هستند، در حالی که بعضی دیگر به عنوان منابع علمی در نظر گرفته می شوند.


جستجو در اینترنت

با وجود بیش از چند میلیارد صفحه در اینترنت، پیدا کردن پایگاههای مورد نظر و جست و جو در اینترنت کار بسیار دشواری بود. ولی خوشبختانه پرتالهایی به نام موتور جستجو ایجاد شده که به اینترنت کمی نظم می دهد. یکی از ضروریات پژوهش در اینترنت، توانایی یافتن سایتهای دلخواه با استفاده از موتورهای جستجوست.
به این نکته توجه کنید که برای پیدا کردن یک سایت در موتورهای جست و جو، خود را به جای طراحان آن سایت بگذارید و از کلماتی استفاده کنید که احتمال دارد آنها برای معرفی سایت استفاده کرده باشند.

جستجو در پایگاه های علمی

اغلب اوقات دانشجویان نمی دانند در کدام پایگاه های علمی به جستجوی مقاله بیس مناسب برای پایان نامه ارشد یا دکتری خود بپردازند. لذا در این بخش به توصیف برخی از این پایگاههای علمی می پردازیم:


پایگاه Elsevier 

پایگاه بزرگ Elsevier یکی از مهمترین پایگاه های نشر منابع دیجیتالی در حوزه های مختلف علوم است. دفتر اصلی این ناشر در کشور هلند قرار دارد. در پایگاه الزوير حدود 2200 مجله علمی در شاخه های مختلف علوم نمایه شده است. همچنین بیش از 25000 عنوان کتاب در این پایگاه قرار دارد. این پایگاه سرویس های مبتنی بر وب متنوعی را ارائه می دهد که مهمترین آنها عبارتند از Scopus (اسکوپوس) و Science Direct ساینس دایرکت.


پایگاه Springer 

این پایگاه پس از Elsevier بزرگترین پایگاه علمی در جهان است که دفتر مرکزی آن در کشور آلمان قرار دارد. این پایگاه نیز دارای 1900 مجله علمی نمایه شده و 110000 عنوان کتاب در 26 شاخه مختلف علمی است.


پایگاه Wiley 

دفتر مرکزی این پایگاه در کشور ایالات متحده و در ایالت نیوجرسی واقع است. انتشارات Wiley در سال 2010 میلادی با راه اندازی سرویس مبتنی بر وب خود با عنوان Online Library تعداد 1500  عنوان مجله علمی را نمایه نموده است. همچنین حدود 14000 عنوان کتاب نیز از منابع الکترونیکی و آنلاین این پایگاه به شمار می رود. منابع این پایگاه شاخه های مختلف علوم (فنی، پزشکی و…) را شامل می شود.

 

پایگاه Cabi 

دفتر مرکزی این موسسه در کشور انگلستان و در شهر آکسفور قرار دارد. این پایگاه معتبرترین پایگاه علمی در موضوع علوم کشاورزی (مهندسی کشاورزی و اقتصاد کشاورزی)، علوم دامی، بیوتکنولوژی و بهداشت و سلامت جهانی است. در این پایگاه حدود 187000 مقاله در زمینه های یاد شده نمایه شده است. همچنین این پایگاه امکان دسترسی به 10 میلیون چکیده مقاله را در موضوعات گفته شده فراهم می سازد.


پایگاه  Ebsco

پايگاه اطلاعاتي ابسكو دسترسي به اطلاعات بيش از 10000 هزار نشريه تمام متن به همراه خلاصه و نمايه بيش از 40000 هزار نشريه مختلف علمي را در حوزه‌هاي علوم اجتماعي، علوم انساني، آموزش و پرورش، کامپيوتر، مهندسي، تجارت، مديريت، اقتصاد، مالي، حسابداري، تجارت بين‌الملل، هوش مصنوعي، کشاورزي، و … را مهيا ساخته است.


پایگاه ACS 

انجمن شیمی ایالات متحده یکی از معتبرترین انجمن های علمی در علم شیمی است که 64 مجله علمی را نمایه می کند. 163 هزار محقق در علم شیمی از سراسر جهان عضو این انجمن هستند.


پایگاه IEEE 

این موسسه در سال 1884 میلادی در ایالات متحده بوجود آمد. موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) دارای سرویس مبتنی بر وب به نام "Xplore" است که در آن 160 مجله علمی در حوزه برق، الکترونیک و کامپیوتر نمایه می شود. در این پایگاه همچنین مقالات بیش از 1200 کنفرانس بین المللی نمایه می شود. ماهیانه حدود 25000 مقاله به مقالات این پایگاه اضافه می شود.

 

 پایگاه اطلاعاتی ERIC

 اریک مركز منابع اطلاعات علمي و آموزش و پروش مي باشد و نيز يك كتابخانه ديجيتالي آنلاين با اطلاعات گسترده علمي و پژوهشي اين پايگاه امكان دستيابي به اطلاعات را جهت پشتيباني و استفاده از پژوهش ها و در آموزش، تدريس و پژوهش را فراهم مي كند.


علاقه به موضوع 

مهمترین عامل مرتبط با انتخاب موضوع پایان نامه در بین دانشجویان تمامی رشته ها، علاقه دانشجو به موضوع می باشد. دانشجو می بایست توانایی¬ های خود از جمله قدرت تجزیه و تحلیل، توانایی تحلیل آماری، توانایی برقراری ارتباط با جامعه ¬ی مورد تحقیق را در نظر بگیرد.


شرکت در کنفرانس های علمی

شناسایی کنفرانس های علمی روز مرتبط با رشته و مطالعه مقالاتی که در این کنفرانس ها مورد پذیرش قرار می گیرند، یکی از روش های کارآمد انتخاب موضوع پایان نامه به شمار می رود.
هدف از برگزاری همایش ها ایجاد فضای تبادل اطلاعات و افکار اعضای جامعه در موضوعات مختلف علمی و پژوهشی و پدید آوردن فرصت هایی برای بررسی واکنش های جامعه نسبت به آن موضوع و ایجاد تحولات اجتماعی است. 
با شروع فراخوان یک همایش با موضوعی خاص، افراد مرتبط با آن موضوع در صدد رونمایی از فعالیت ها و دانش خود و ارائه مقالات مرتبط با آن موضوع بر می آیند. این تلاش ها موجب می شود قدم موثری در جهت پیشرفت جامعه و رسیدن به تکامل بیشتر برداشته شود. در پس ارائه مقالات و سخنرانی ها، چالش های ذهنی برای ارائه دهندگان مقاله و نیز برای شرکت کنندگان همایش و مخاطبان مقالات به وجود می آید و این خود زمینه ساز ارائه موضوعاتی بکر و جدید برای پایان نامه به شمار می رود.

 

هدفمندی موضوع پایان نامه

هدف اصلی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، ترویج روحیه تحقیق و تتبع، کنجکاوی علمی، اندیشیدن به اسرار نظام خلقت، حل مسائل و مشکلات جامعه با روش علمی به نحوی که به توسعه اجتماعی-اقتصادی و تعالی ملی منجر شود، بوده است. بنابراین موضوعات پایان نامه می بایست با مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور پیوند یابد. این امر جز با طرح موضوع در محافل محققان و ورود آن‌ها به عرصه مشکلات جامعه، میسر نمی‌شود.
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
روش های انتخاب موضوع پایان نامه
روش های انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع پایان نامه یکی از دغدغه های مهم دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. ...
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ آموزش دفاع آنلاین پایان نامه برای دانشجویان در این روزها امری کا ...
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري  ...
شناسایی منابع معتبر تحقیق
شناسایی منابع معتبر تحقیق   ...
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد ...
تحلیل گفتمان چیست؟
تحلیل گفتمان چیست؟  ...
ویژگی های اصلی و ضروری یک بحث خوب کدامند؟
ویژگی های اصلی و ضروری یک بحث خوب کدامند؟ ...
انواع تحقیق بر اساس روش انجام
انواع تحقیق بر اساس روش انجام  ...
مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن
مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن   ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد