سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

کاربرد شبیه سازی در پایان نامه

شبیه سازی در بسیاری از زمینه ‌ها، مانند شبیه‌سازی فناوری برای تنظیم عملکرد یا بهینه سازی، مهندسی ایمنی، آزمایش، آموزش و ... استفاده می‌شود. اغلب اوقات‌، نرم‌افزار یا سخت‌ افزارهای رایانه‌ای برای مطالعه مدل‌ های شبیه ‌سازی شده، مورد استفاده قرار می ‌گیرند. امروزه شبیه سازی ها با الگوبرداری علمی از سیستم‌های طبیعی یا انسانی برای بدست آوردن بینش از عملکرد آنها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. دانشجویان می توانند برای مشاوره در زمینه شبیه سازی پایان نامه با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنند.
شبیه سازی را می‌توان برای نشان دادن اثرات واقعی یک پدیده روی موضوع هدف، تحت شرایط کنترل شده و قانونمند به کار برد. شبیه سازی ها همچنین در مواردی که سیستم واقعی قابل استفاده نباشد، مورد استفاده هستند، زیرا ممکن است چنین سیستمی در دسترس نبوده یا به کارگیری آن خطرناک یا غیرقابل قبول باشد.
موضوعات اصلی در شبیه سازی، دستیابی به منابع معتبر اطلاعات در مورد انتخاب مناسب خصوصیات و ویژگی ‌های رفتارهای کلیدی پدیده مورد مطالعه است. همچنین ساده‌ سازی تقریبی و حداقل کردن فرضیات مدل شبیه‌ سازی، به طوری که اصول واقعی پدیده را مخدوش نکرده و آن را بی ‌اعتبار نسازد، از جنبه‌ های دیگر شبیه سازی محسوب می‌شود. به همین علت شبیه سازی یک فعالیت علمی است که نیاز به رویه‌ ها و پروتکل‌ های مربوط به تأیید و اعتبار مدل، پالایش، تحقیق و توسعه در فناوری، به خصوص در شبیه سازی رایانه‌ای، دارد.


طبقه بندی شبیه سازی

•    شبیه سازی فیزیکی: به شبیه سازی اطلاق می‌شود که در آن اشیاء بدلی و مجازی جایگزین اجسام واقعی می‌شوند. این اجسام فیزیکی اغلب به دلیل کوچکتر یا ارزانتر بودن از شیء یا سیستم واقعی انتخاب می‌شوند.
•    شبیه سازی تعاملی:  نوعی خاص از شبیه سازی فیزیکی است که اغلب با همکاری یک یا دسته‌ای از انسان‌ها صورت می‌گیرد. برای مثال شبیه‌ساز پرواز یا قایقرانی و حتی شبیه‌ساز رانندگی در این دسته قرار می‌گیرند.
•    شبیه سازی مداوم: شبیه سازی مبتنی بر زمان پیوسته به جای گام‌های زمانی گسسته است. این گونه شبیه‌سازی ها اغلب نیاز به محاسبات عددی و حل معادلات دیفرانسیل دارند.
•    شبیه سازی رویداد گسسته: یک شبیه سازی بر اساس مراحل یا گام‌های زمانی گسسته است که برای نشان دادن لحظه‌های حساس انتخاب شده است. در این شبیه‌سازی، مقادیر متغیرها در هر دوره مختلف، مستقل از یکدیگر هستند.
•    شبیه سازی تصادفی: نوعی از شبیه سازی ها است که در آن برخی از متغیرها یا فرآیندها، تحت تاثیر پدیده‌های تصادفی هستند و با استفاده از روش‌ها یا تکنیک‌های مونت کارلو و بهره‌گیری از اعداد شبه تصادفی، شبیه سازی صورت می‌گیرد. بدین ترتیب تکرار شبیه‌سازی با همان شرایط، نتایج مختلفی را در یک بازه اطمینان خاص ایجاد می‌کند.
•    شبیه سازی قطعی: یک شبیه سازی است که برپایه عوامل تصادفی ساخته نشده، بنابراین متغیرها توسط الگوریتم‌های قطعی تنظیم می‌شوند. در این گونه شبیه‌سازی ها، تکرار عمل شبیه‌سازی در شرایط یکسان، نتایج سازگار و هم‌سانی خواهد داشت.
•    شبیه سازی ترکیبی: به ترکیبی از شبیه سازی ها رویدادهای زمان-پیوسته و زمان-گسسته مربوط می‌شود و منجر به ادغام معادلات دیفرانسیل بین دو رویداد متوالی عددی می‌شود تا تعداد ناپیوستگی‌ها را کاهش دهد. معمولا این گونه ریاضیات را به نام معادلات دیفرانسیل تصادفی می‌شناسیم.
•    شبیه سازی مستقل: نوعی از شبیه سازی ها است که توسط رایانه، برنامه‌ریزی و به تنهایی روی یک ایستگاه کاری اجرا می شود.
•    شبیه سازی توزیع شده: روشی است که از بیش از یک رایانه استفاده می‌کند تا دسترسی به منابع مختلف میسر شود. به عنوان مثال چند کاربر که برنامه کاربردی یا سیستم‌های عامل مختلفی را اجرا یا مجموعه داده‌های توزیع شده را به کار می‌گیرند، نمونه‌هایی کلاسیک از شبیه سازی تعاملی توزیع شده هستند.
•    شبیه سازی موازی: بر روی چندین پردازنده انجام می‌شود. این کار معمولا به علت توزیع بار محاسباتی اتفاق می‌افتد و بخصوص زمانی که لازم است محاسبات با کارایی بالا رخ دهد از این روش استفاده می‌شود.
•    شبیه سازی قابل تعامل: در آن چندین مدل، یا شبیه ساز، به صورت محلی با یکدیگر توافق دارند و از طریق شبکه به صورت توزیع شده عمل‌ می‌کنند. یک نمونه کلاسیک از این گونه شبیه سازی ها می‌تواند معماری سطح بالا باشد.
•    مدل سازی و شبیه سازی خدماتی: که روشی برای شبیه‌سازی ارائه خدمات در اینترنت محسوب می‌شود.
•    شبیه سازی در تجزیه و تحلیل خرابی: نوعی از شبیه سازی ها است که در آن ما محیط و شرایط را به شکلی تنظیم می‌کنیم که علت خرابی تجهیزات شناسایی و مشخص شود. این بهترین و سریعترین روش برای شناسایی علت خرابی بدون ایجاد خسارت جانی و مالی است.


نرم افزارهای شبیه سازی پایان نامه

این بخش برخی از نرم افزارهای شبیه سازی که در فرآیند انجام پایان نامه مورد استفاده قرار می گیرند، بررسی می شوند.

 

شبیه سازی پایان نامه با نرم افزار متلب

متلب یک زبان برنامه نویسی سطح بالای نسل چهارم و یک محیط تعاملی برای محاسبات عددی، تجسم و برنامه‌نویسی می‌باشد که از ترکیب دو واژه MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجادشده است این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه است که در آن حتی اعداد منفرد نیز به صورت یک ماتریس با ابعاد ۱*۱ در نظر گرفته می‌شود.
متلب به‌ طور گسترده به‌عنوان یک ابزار محاسباتی در پایان نامه های رشته‌های فیزیک، شیمی، ریاضی و تمام رشته‌های مهندسی استفاده می‌شود. در زیر بعضی از موارد استفاده از متلب یا کاربردهای نرم افزار متلب مطرح‌ شده است:
•    پردازش سیگنال و ارتباطات
•    پردازش تصویر و ویدئو
•    سیستم ‌های کنترل
•    تست و اندازه‌گیری
•    مهندسی مالی
•    محاسبات زیستی


شبیه سازی پایان نامه با نرم افزار آباکوس

تمام اجزای دنیای پیرامون ما از جزئی ترین تا غول پیکرترین اجزای آن دارای برهمکنش های مکانیکی می باشند. در دنیای مهندسی مدل سازی این برهمکنش ها و پیش بینی نتایج می تواند نقش بسزایی در بهبود عملکرد و نتایج در دنیای واقعی داشته باشد. در این زمینه نرم افزار آباکوس به دنیا معرفی گردید. نرم افزار آباکوس می تواند ساده ترین تا پیچیده ترین معادلات غیر خطی را مدل سازی نماید. نرم افزار آباکوس به دانشجویان رشته های مهندسی این امکان را می دهد تا با استفاده از تکنیک المان محدود موفق به شبیه سازی پدیده های مختلف مکانیکی شوند.
نرم ‌افزار آباکوس با ارائه قابلیت های مدلسازی، تحلیل اجزای محدود و ارائه کانتورها و نمودارهای گرافیکی، مجموعه ای یکپارچه از نیازهای پژوهشگران را فراهم می آورد. به علاوه بخش مدلسازی در نمونه های با هندسه پیچیده می تواند در دیگر نرم‌ افزارها انجام شده و جهت تحلیل اجزای محدود به آباکوس فراخوانی شود. 
این نرم افزار، با سایر نرم افزارهای علمی و طراحی سازگار بوده و از زبان متن باز پایتون برای برنامه نویسی بهره می برد. به همین دلیل توانایی گسترده ای در ایجاد تغییرات در مدل ماده و بارگذاری دلخواه را به کاربر می دهد. همچنین این نرم افزار مجموعه بسیار مناسبی از قابلیت های فیزیکی در دنیای واقعی نظیر پیزوالکتریک، محیط های آکوستیک، محیط های متخلخل را فراهم آورده است. جالب است بدانید که نرم افزار آباکوس در ابتدا با هدف بررسی رفتار فیزیکی غیر خطی مواد ارائه گردید و نتیجه آن قابلیت بالای نرم افزار کنونی در تحلیل بازه گسترده از مواد با رفتار غیرخطی (مانند الاستومرها یا شبه لاستیک ها) است.


شبیه سازی پایان نامه با نرم افزار پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط یک برنامه‌نویس هلندی به‌نام خیدو فان روسوم ایجاد شد. پایتون از جمله زبان ‌های برنامه ‌نویسی قدرتمندی است که در زمینه علم داده ‌ها، یادگیری ماشین، خودکارسازی سامانه ‌ها، توسعه وب، واسط ‌های برنامه ‌نویسی و... به کار گرفته می‌شود.
پایتون در یادگیری ماشین عملکرد مناسبی دارد و بسیاری از متخصصان Machine Learning از کتابخانه‌های آن استفاده می‌کنند. یک دانشجو برای قابل فهم کردن الگوریتم‌های رشته خود به کامپیوتر، نیاز به برنامه نویسی دارد. با اینکه زبان‌های مختلفی مثل C، Scala و R در داده کاوی قابل استفاده هستند، اما معمولا بهترین گزینه برای داده کاوی استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است چون کتابخانه‌های آن بسیار کاربردی هستند.

 

شبیه سازی پایان نامه با نرم افزار NS2

شبیه‌ ساز ns2 یک ابزار شبیه ‌سازی رخداد-گسسته است که امکان ارزیابی پارامترهای مختلف شبکه‌ های کامپیوتری را برای پروتکل‌ های استاندارد یا دلخواه فراهم می‌کند. این نرم‌افزار امکان شبیه‌ سازی لایه ‌های TCP/IP را در بسترهای مختلف سیمی و بیسیم مانند LAN، WAN، Ad Hoc، Satellite و ... فراهم می ‌کند. همچنین انواع پروتکل ‌ها در لایه ‌های مختلف مانند TCP، UDP، FTP، AODV، DSR و ... در ns2 پیاده ‌سازی شده است. در سال‌های اخیر به دلیل انعطاف و قدرت بالای ns2 در شبیه‌ سازی شبکه‌ های بیسیم توجه بسیاری به این شبیه ‌ساز شده است. همچنین به دلیل استفاده اکثر پایان نامه ها خصوصا در حوزه‌ شبکه ‌های بیسیم از این شبیه‌ ساز، اعتبار این شبیه‌ساز در جامعه پژوهشی بسیار بالا می‌باشد.


شبیه سازی پایان نامه با نرم افزار OPNET

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler موجب سرعت بخشیدن به روند تحقیق و توسعه برای تحلیل و طراحی شبکه های ارتباطی، دستگاه ها، پروتکل ها و برنامه های کاربردی خواهد شد و در نتیجه استفاده از آن توصیه می شود.
با کمک برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler  دانشجو این امکان را دارد که شبکه های شبیه سازی شده را از جنبه های گوناگون تجزیه و تحلیل کنند. مدلسازی، آنالیز و طراحی شبکه های کامپیوتری، ارتباطات بین دستگاه ها، پروتکل ها و دیگر عناصر کاربردی درون یک شبکه با کمک برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler امکان پذیر است.
سخن آخر
شبیه سازی نوعی آزمایش یا تجربه است که در محیطی بسیار همسان با محیط واقعی صورت می گیرد. بدین معنا، شبیه سازی جایگاهی بین تجربه آزمایشگاهی و تجربه میدانی دارد. دانشجویان می توانند برای مشاوره در زمینه شبیه سازی پایان نامه با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنند.
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
چطور شروع به نوشتن پایان نامه  کنیم
چطور شروع به نوشتن پایان نامه کنیم. یکی از دغدغه های مهم دانشجویان، نحوه نگارش پایان نامه و چگونگی شروع فرآیند انجام ...
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه. شبیه سازی در بسیاری از زمینه ‌ها، مانند شبیه‌سازی فناوری برای تنظیم عملکرد ...
انتخاب دیکشنری مناسب برای دانشجویان و پژوهشگران
انتخاب دیکشنری مناسب برای دانشجویان و پژوهشگران   ...
روش تحلیل محتوا چیست؟
روش تحلیل محتوا چیست؟   ...
ده دستور براي نگارش علمي و جذاب
ده دستور براي نگارش علمي و جذاب ...
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی   ...
پیامدهای خطاهای آماری در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله
پیامدهای خطاهای آماری در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله   ...
خطاهای رایج نمادنویسی در متون علمی
خطاهای رایج نمادنویسی در متون علمی   ...
آیا مصاحبه یک روش تحقیق کیفی است؟
آیا مصاحبه یک روش تحقیق کیفی است؟   ...
بهترین موتورهای جستجو برای پژوهشگران
بهترین موتورهای جستجو برای پژوهشگران ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد