سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
چطور شروع به نوشتن پایان نامه کنیم ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
چطور شروع به نوشتن پایان نامه  کنیم

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

چطور شروع به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کنیم

یکی از دغدغه های مهم دانشجویان، نحوه نگارش پایان نامه و چگونگی شروع فرآیند انجام پایان نامه است. آشنایی دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی، از مهمترین اهداف فرآیند انجام پایان نامه می‌باشد. این گونه، شما می‌توانید منابع و مراجع را به‌طور صحیح و منظم جمع آوری نموده و از آنها استفاده کنید؛ همچنین با تاریخچه پژوهشی رشته خود آشنا شده و به تحقیق در آن حیطه بپردازید.  برای مشاوره در زمینه انجام پایان نامه نیز می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
شما می بایست از تسلط کافی در رشته ای که مشغول به تحصیل هستید برخوردار باشید. بنابراین موضوع انتخابی پایان نامه شما می بایست خیلی جدید باشد تا بدانید نگارش پایان نامه  را از کجا و چگونه آغاز کنید؟ دلیل این موضوع این است که موضوعات جدید، ادامه اکثر موضوعات قبلی به شمار می روند. برای انجام این کار می‌توانید از استاد راهنمای خود کمک بگیرید. پس از اینکه کلیت موضوع تان مشخص شد؛ باید سراغ مقالات معتبر انگلیسی و فارسی رفته و از عدم وجود پژوهشی مشابه در مورد موضوع خود اطمینان حاصل کنید. به عبارت دیگر باید مطمئن شوید که پژوهشگر دیگری موضوع انتخابی را شما کار نکرده و موضوع شما تک و منحصر به فرد باشد.  برای این کار عنوان موضوع خود را بصورت جزئی و ریز انتخاب کنید و از کلیت گویی در بیان عنوان بپرهیزید.


نگارش فصل اول پایان نامه

کلیات تحقیق اولین فصل از پایان نامه است که در آن نویسنده، مخاطب را با موضوع مورد تحقیق و اهمیت آن آشنا می کند. کلیات تحقیق سکوی پرتاب خواننده به سمت متن اصلی است و باید به گونه ای تنظیم شود که مخاطب را ترغیب به خواندن ادامه پژوهش شما کند. اطلاعاتی که در فصل اول پایان نامه آورده می شود باید به گونه ای باشد که کلیات تحقیق شما برای خواننده با جملاتی ساده و علمی و ساختاری مختصر بیان شود. اهمیت تحقیق شما، محدودیت ها و موانع تحقیق، چهارچوب های نظری و علمی  پژوهش و پیشینه تحقیق از مواردی است که در مقدمه باید ذکرشود.


نگارش فصل دوم پایان نامه

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو برای نگارش فصل دوم پایان نامه یا مبانی نظری و پیشینه تحقیق، بیشتر به گردآوری منابع می پردازد. اگرچه فصل دوم تنها به گردآوری ادبیات، پیشینه و سوابق داخلی و خارجی تحقیق منحصر نمی شود، اما تنها وقتی میتوانیم یک محتوای خوب و قوی برای فصل دوم یا فصل مبانی نظری و پیشینه تحقیق پایان نامه بنویسیم که منابع معتبر و قوی در دست داشته باشیم. نمونه پایان نامه های تکمیل شده و دفاع شده یکی از بهترین نمونه ها برای نگارش فصل دوم پایان نامه، محسوب می شوند. نمونه پایان نامه های تکمیل شده که نمره پایانی خوبی گرفته اند همیشه به عنوان الگویی مناسب برای نگارش فصل دوم پایان نامه به حساب می آیند.


نگارش فصل سوم پایان نامه

فصل سوم یا روش شناسی تحقیق پایان نامه را با مقدمه ای شروع و با تشریح روش پژوهش ادامه دهید و سپس به ترتیب عناوین فرعی را با محتوای مربوطه ارایه دهید. جامعه پژوهش، نمونه پژوهش، نوع پژوهش، ابزار اندازه گیری پژوهش، متغیرها، شیوه های معتبرسازی ابزار پژوهش (روایی و پایایی)، شیوه گردآوری داده ها، روش تحلیل یافته های پژوهش و ملاحظات اخلاقی اهم عناوینی است که باید به آنها بپردازید.
معمولا فصل سوم پایان نامه، فصلی کوتاه و در عین حال بسیار مهم است، زیرا روند واقعی پژوهش و ابعاد و راهکارهای آن را نشان می دهد. بنابراین، انتظار می رود که هنگام نگارش این فصل با دقت و وسواس لازم و براساس آنچه که در فصول قبل به آن اشاره شده است، به تدوین این فصل بپردازید. پایه اصلی نگارش این فصل، متن پیشنهاد پژوهش شما را تشکیل می دهد و لازم است که به نحو شایسته ای به توسعه و تکمیل آن و تبدیل آن به فصل سوم اهتمام ورزید.


نگارش فصل چهارم پایان نامه

در فصل چهارم پایان نامه، دانشجو اطلاعات و داده های جمع آوری شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و با تحلیل داده های خام به آنها معنی می بخشد. در این فصل دانشجو باید تنها به بررسی و تحلیل صرف نتایج اکتفا کند و به هیچ وجه به تفسیر و تبیین نتایج نپردازد. چون تفسیر و تبیین نتایج را باید در فصل پنجم ارائه دهد. هدف اصلی فصل چهارم پژوهش، پاسخ به پرسش ها و فرضیه های ذکر شده در فصل اول است پس تمامی یافته های این فصل می بایست با فرضیه های پژوهش مرتبط باشند. در این فصل یافته ها نباید به شکل خام و جزئی ارائه شوند، بلکه نتایج مرتبط با فرضیه ها باید به صورت کیفی یا کمی تحلیل و ارائه شوند.
قدم اول در نگارش فصل چهارم پایان نامه نوشتن یک مقدمه خوب است. مقدمه می تواند به بیان اهداف شما از نگارش فصل چهارم، داده های آماری و فرضیه های تحقیق مرتبط باشد و به نحوی موضوع پایان نامه را هم دخیل کند. مثلا اگر مشغول نگارش فصل چهارم پایان نامه روانشناسی هستید، می توانید از مباحث روانشناسی که بخصوص در محتوای فصل دوم پایان نامه توضیح داده اید اقتباس نمایید و خلاصه ای در حد دو سطر را در متن مقدمه فصل چهار جای دهید. به خاطر داشته باشید که حفظ انسجام و یکپارچگی نقش مهمی در این میان دارا است. همچنین اگر موضوع پایان نامه تان مدیریت است، می توانیم مباحث مدیریتی لازم را از محتوای دیگر فصل های پایان نامه مانند فصل دوم انتخاب استفاده کنید.


نگارش فصل پنجم پایان نامه

در فصل پنجم پایان نامه با استفاده از یافته های پژوهش در فصل چهارم، به تبیین فرضیات پژوهش می پردازیم و باتوجه به اطلاعات به دست آمده از بررسی های آماری و بحث های نظری و سوابق پژوهش مندرج در فصل دوم ، هر یک از فرضیه ها، تفسیر و نتیجه گیری خواهد شد. از فصل پنجم پایان نامه به عنوان «فصل نتیجه گیری» نیز یاد می شود. برای نگارش فصل پنجم پایان نامه، بهترین منبع و مرجع مطالعه چند نمونه فصل پنجم پایان نامه است که قبلا تایید و تصویب شده باشد. با مرور نمونه پیشنهادات پایان نامه که در فصل های پنجم پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه شده می توان به درک مناسبی در نگارش فصل پنجم پایان نامه دست پیدا کرد.
سخن آخر
نگارش پایان‌نامه از جمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبه رو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش فصل مختلف پایان‌نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن و در نهایت تدوین و ارائه یک تحقیق خوب. دانشجویان برای تهیه و تدوین پایان ‌نامه با مسائل بسیاری روبه رو هستند که در پاره ای موارد چالش‌هایی برای آنها محسوب می‌شود. در راستای رفع این چالش ‌ها و مسائل پیش روی دانشجویان در تهیه و تدوین پایان ‌نامه و ارائه راهکارهای مناسب برای تسهیل آن، دانشجویان می توانند در زمینه انجام پایان نامه با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل نمایند.
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
چطور شروع به نوشتن پایان نامه  کنیم
چطور شروع به نوشتن پایان نامه کنیم. یکی از دغدغه های مهم دانشجویان، نحوه نگارش پایان نامه و چگونگی شروع فرآیند انجام ...
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه. شبیه سازی در بسیاری از زمینه ‌ها، مانند شبیه‌سازی فناوری برای تنظیم عملکرد ...
انتخاب دیکشنری مناسب برای دانشجویان و پژوهشگران
انتخاب دیکشنری مناسب برای دانشجویان و پژوهشگران   ...
روش تحلیل محتوا چیست؟
روش تحلیل محتوا چیست؟   ...
ده دستور براي نگارش علمي و جذاب
ده دستور براي نگارش علمي و جذاب ...
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی   ...
پیامدهای خطاهای آماری در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله
پیامدهای خطاهای آماری در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله   ...
خطاهای رایج نمادنویسی در متون علمی
خطاهای رایج نمادنویسی در متون علمی   ...
آیا مصاحبه یک روش تحقیق کیفی است؟
آیا مصاحبه یک روش تحقیق کیفی است؟   ...
بهترین موتورهای جستجو برای پژوهشگران
بهترین موتورهای جستجو برای پژوهشگران ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد