سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا

اغلب اوقات فرآیند انجام پایان نام دکترا که آخرین گام مقاطع تحصیلات تکمیلی است، کاری زمان بر و طاقت فرسا به شمار می رود. اما یادگیری این فرآیند توسط افرادی که پیش از این، از این گام عبور کرده اند، گذر از این مرحله را برای شما آسان تر می کند. شما می توانید برای مشاوره در زمینه انجام پایان نامه دکترا با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکتران) تماس حاصل کنید. این نوشتار فرآیند انجام پایان نامه دکترا را مورد بررسی قرار داده است.


رعایت الزامات نگارش پایان نامه

گاهی اوقات دانشجویان فرآیند نگارش پایان نامه را بدون هماهنگی با استاد راهنمای خود پیش می‌برند. یک استاد در این باره نقل قول می کند که استاد راهنمای یکی از دانشجویان دکترا به وی گفته بود که حجم معمول پایان نامه های دکترا در دانشکده ‌شان ۳۰۰ صفحه است. برهمین اساس، وی ۳۰۰ صفحه مطلب برای پایان نامه دکترا خود آماده کرده بود. متاسفانه منظور استاد راهنمای این دانشجو ۳۰۰ صفحه با فاصله خطوط ۲ فاصله ‌ای بود، اما وی پایان نامه خود را با فاصله خطوط ۱ واحدی به اتمام رسانده بود! عدم ملاحظه صحیح الزامات پایان نامه نویسی، این فرد را مجبور کرده بود در حدود ۴۰۰۰۰ کلمه اضافی مطلب تهیه و سپس ویرایش کند! بنابراین در خلال نگارش پایان نامه دکترا خود، مطمئن شوید که از الزامات دانشکده به‌ خوبی اطمینان حاصل کرده‌اید.


انتخاب موضوع پایان نامه دکترا

انتخاب موضوع پایان نامه یکی از چالش های اصلی دانشجویان مقطع دکترا است. برای انتخاب موضوع پایان نامه دکترا می بایست نکات ذیل را رعایت نمایید:
•    موضوع پایان نامه باید دقیقا در حوزه تخصصی رشته شما باشد و به آن علاقه مند باشید.
•    موضوع باید جدید و ارزشمند باشد و امکان اجزای عملی داشته باشد.
•    مشورت با استاد راهنما برای تایید عنوان.
•    شروع به جمع آوری اطلاعات اولیه سر تیترها.
•    تدوین نتایج همراه با تجزیه و تحلیل نهایی آن ها.


جمع آوری اطلاعات

منابع مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای جمع آوری اطلاعات پایان نامه خود استفاده کرد، مثل مقالات، کتاب ها ، وب سایت ها و...
یک راه برای کسب اطلاعات در خصوص موضوع انتخاب، جستجو در محیط وب است. سایت های معتبر علمی که در زمینه موضوع شما مطالب و یافته های علمی را قرار می دهند می تواند بسیار مفید باشند. البته توجه داشته باشید که از سایت هایی برای جمع آوری اطلاعات خود استفاده کنید که تمامی مطالب آن دارای رفرنس یا منبع مشخصی باشد. مطالب بدون رفرنس قابل اعتماد نمی باشند.
استفاده از پایگاه های اطلاعاتی که نمایه کننده مجلات معتبر ISI, ISC, SCOPUS , ... می باشند، منایع خوب و قابل اعتمادی برای جمع آوری اطلاعات هستند. از جمله این پایگاه ها، IEEE, SPRINGER, ELSEVIER  و ... می باشند.
مطالعه مقالات منتشر شده در 4 سال اخیر  یکی از بهترین راه های کسب اطلاعات در خصوص موضوع انتخاب شما می باشد. مقالات 4 سال اخیر اطلاعات جدید و یروز در خصوص موضوع شما ارائه می دهند و حتی می توانید برای نگارش بخش بیشینه پایان نامه خود از این مقالات استفاده کنید.
کمک گرفتن از افراد خبره در زمینه موضوع انتخابی شما نیز می تواند به شما در جمع آوری اطلاعات کمک نماید. 
بخاطر داشته باشید زمانی کار شما ارزش خواهد داشت که منتشر شود و در اختیار دیگران قرار بگیرد. مثلا شما فرض کنید که پایان نامه خود را نوشته اید اما دفاع نکرده اید، در این صورت آیا می توانید مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید؟ مسلما خیر. بنابراین فراموش نکنید که بعد از اتمام کار پایان نامه، همزمان با نگارش آن، نوشتن مقاله خود را نیز آغاز کنید. چاپ مقاله استخراج شده از پایان نامه علاوه بر اینکه باعث تکمیل شده نمره پایان نامه شما می شود ، به کار پژوهشی شما اعتبار می بخشد و دیگران نیز از یافته های شما مطلع می شوند.


سازماندهی اطلاعات و مشخص کردن ایده و هدف

اطلاعات جمع آوری شده از مقالات و وب سایت های مختلف بایستی در کنار یکدیگر قرار گیرتند، سازماندهی شوند تا بتوانید با استفاده از اطلاعات منسجم خود، هدف و ایده نهایی خود را مشخص نمایید. مثلا شما در بخش انتخاب موضوع تصمیم گرفته بودید بر روی روش های کاهش رشد سرطان معده کار کنید. بعد از جمع آوری اطلاعات در این خصوص، هدف خود را اینگونه تعیین می کنید " مهار رشد سلول های سرطان معده با مهار بیان ژن X با استفاده از داروی Y" . حالا شما یک موضوع تخصصی برای خود انتخاب کردید که هدف شما را مشخص می کند. با مشخص شدن هدف تقریبا کار انتخاب موضوع شما تکمیل می شود و شما می توانید کارهای پایان نامه خود را آغاز کنید. 

 


تدوین مطالب و نگارش پایان نامه 

مطالب جمع آوری شده در بخش قبل و مطالعات تکمیلی که بعد از مشخص شدن هدف و ایده انجام گرفته، برای آنکه بتواند در قالب پایان نامه دربیاید، بایستی  در بخش های مربوطه به خود قرار بگیرند.
معمولا پایان نامه ها دارای یک بخش مقدمه و بیشینه تحقیق است. سپس روش کار مطرح می شود و در نهایت نتایج کار و بخش بحث نوشته می شود. بیشتر مطالبی که از مطالعات خود جمع آوری کرده اید، مربوط به بخش مقدمه و بیشینه می شود. روش کار منحصر به مطالعه شما می باشد و حتی می تواند برگرفته از یک روش تحقیقاتی مشابه با کار شما باشد. این بخش بایستی با دقت بیشتری نوشته شود تا اگر فرد دیگری خواست کار شما را تکرار نماید بتواند به روش کار شما استناد نماید و با اطمینان آن را انجام دهد. 
بخش نتایج معمولا بعد از اتمام کار عملی و گرفتن نتایج کار نوشته می شود. این قسمت در واقع بخش اصلی پایان نامه شما می باشد که توجه داوران پایان نامه و اساتید بیشتر بر وری این قسمت خواهد بود. بنابراین لازم است تا تمرکز و تسلط بیشتری بر روی یافته های خود داشته باشید.
قسمت بحث پایان نامه، در واقع مقایسه نتایج خود با نتایج کار دیگران می باشد. در واقع در این بخش شما نتایج کارهای دیگران را مطرح می کند و نتایج آنها را با نتایج کار خودتان مقایسه می کنید و در نهایت یک نتیجه گیری کلی از کارتان می نویسید. 


نگارش مقدمه پایان ‌نامه پس از اتمام نگارش کل پایان نامه

نوشتن بخش‌های مقدمه و نتیجه‌گیری هم‌زمان با هم، به بستن کار نگارش پایان نامه دکترا کمک خواهد کرد. پس آن را به‌عنوان آخرین مرحلهی نگارش پایان‌ نامه، نگه دارید و سعی کنید پیش از پایان کار، شروع به نوشتن مقدمه نکنید.
استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی 
نرم افزارTrello یک برنامه‌ی کاربردی مدیریت پروژه برای تلفن‌های هوشمند است که مانند یک تخته سیاه به شما اجازه می‌دهد ایده‌ها، ضرب‌الاجل‌ها، برنامه‌ها و ... را روی آن یادداشت کنید. این برنامه‌ی کاربردی به شما در تهیه چک لیست کمک می‌کند. مزیت تهیه چک لیست آن است که شما همه‌ی کارهای مهم خود را در محلی درج کرده‌اید و می‌توانید با آسودگی خاطر در هر زمان تنها روی یک کار تمرکز کنید.
بررسی یادداشتها 
زمانی که مغز و ذهن شما از نوشتن در مورد پایان‌نامه خسته شده است، استناد‌ها، مراجع و. . . پایان نامه خود را بررسی نمایید. با این کار، پیشروی و حرکت روبه‌جلوی خود را حفظ خواهید کرد.

 

اخذ بازخورد از پایان نامه دکترا 

دانشجویان معمولا پس از اتمام نگارش هر فصل از پایان نامه دکترا، به‌طور جداگانه از اساتید خود بازخورد دریافت می‌کنند. امّا یکی از مهم‌ترین نکات، اخذ بازخور برروی کل پایان‌نامه است تا بتوانید از انسجام و تناسب کل مطالب با یک‌دیگر اطمینان حاصل کنید.


تعیین زمان اتمام نگارش پایان نامه

گاهی اوقات اساتید راهنما با عبارات خوش‌بینانه‌ای نظیر “کار نگارش پایان نامه شما رو به پایان است” به شما دل‌داری می‌دهند. خودتان را گول نزنید تا روند انجام کارهای نگارش پایان‌نامه دکترا‌تان به تعویق نیفتد. از آن‌ها بپرسید دقیقا چه مقدار دیگر باید روی پایان نامه دکترا خود کار کنید؟ شش ماه دیگر، سه ماه دیگر، یا این‌که با چند هفته کار و تحقیق کار پایان نامه دکترا شما به اتمام خواهد رسید؟


نگارش به سبک خود

تمام آن‌چه استاد راهنمایتان به شما گوش‌زد می‌کند را رعایت کنید، پیشنهادهای اساتید خود را در پایان نامه تان اعمال نمایید، با این وجود سبک نوشتن خود را در تنظیم پایان نامه رعایت کنید و متاثر از سایرین نباشید.
حتما در طی نوشتن پایان نامه خود مقالات فراوانی را مطالعه خواهید کرد. در زمان مطالعه این مقالات روی کاری که نویسنده انجام داده است تمرکز کنید. گاهی ممکن است فکر کنید تحقیقات آنان با موضوع پایان نامه دکترا شما ارتباطی ندارد. اما چندان مهم نیست، چرا که می‌توانید از تحقیقات، ایده‌ها و نتایج به‌دست آمده از مقالات و پایان نامه‌های سایرین، ایده بگیرید و کار پایان نامه نویسی خود را بهبود بخشید.


عدم کمال گرایی

به‌خاطر داشته باشید که پایان‌ نامه دکترا یک شاهکار علمی ادبی نیست. هیچ عاملی فلج‌کننده‌تر از کمال‌گرایی نیست. بنابراین تا می‌توانید سعی کنید قانون پارتو را در مورد پایان نامه دکترا خود اعمال کنید و تمرکز خود را بر ۲۰ درصد تلاشی بگذارید که برای شما ۸۰ درصد نتایج را در پی خواهد داشت.
سخن آخر
پایان نامه دکترا معمولا با هدف بنیادی و با عناوینی مانند مدلسازی یا ارائه الگو انجام می‌شود. برخلاف دوران کارشناسی ارشد استفاده از مقاله بیس در ایجا کاربردی ندارد و مدل مفهومی از پیش تعیین شده نیست. در واقع در پایان فصل چهارم پایان نامه باید به مدل نهایی برسید. برخلاف پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در پایان نامه دکترا اینطور نیست که مدلی را براساس ادبیات پژوهش طراحی کنید و با یک مدل ساختاری در فصل چهار تایید کنید. این رویکرد اشتباه است و به عنوان یک دانشجوی دوره دکترا باید به اصول و قواعد روش تحقیق پایبند باشید. بحث نوآوری و بومی بودن نیز در یک رسال دکتری اهمیت بسیار زیادی دارد. توصیه می گردد که هنگام نگارش پایان نامه دکترا بر یک موضوع نو و بومی که در ادبیات و پیشینه پژوهش داخلی وجود ندارد تمرکز کنید. در انتها برای مشاوره در زمینه نگارش پایان نامه دکترا می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.

 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا. اغلب اوقات فرآیند انجام پایان نام دکترا که آخرین گام مقاطع تحصیلات تکمیلی است، ...
روش انجام پارافریز (نقل قول مستقیم)
روش انجام پارافریز (نقل قول مستقیم) ...
۱۰ روش ساده ولی بسیار موثر برای افزایش تعداد ارجاعات مقاله
۱۰ روش ساده ولی بسیار موثر برای افزایش تعداد ارجاعات مقاله  ...
پرسشنامه چیست و انواع آن
 پرسشنامه چیست و انواع آن ...
نکات نوشتن مقدمه مقاله و پایان نامه
در نوشتن مقدمه مقاله و پایان نامه باید از چندین کار اجتناب کنیم ...
نکاتی برای جلب نظر داوران پایان نامه
نکاتی برای جلب نظر داوران پایان نامه ...
نکات مهم درنوشتن پیشینه تحقیق در مقاله و انجام پایان نامه
نکات مهم درنوشتن پیشینه تحقیق در انجام مقاله و انجام پایان نامه ...
ساختن پاورپوینت برای دفاع پایان نامه
ساختن پاورپوینت برای دفاع پایان نامه ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد