سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

معرفی پایگاه اسکوپوس (Scopus) ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
معرفی پایگاه اسکوپوس (Scopus)

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

معرفی پایگاه اسکوپوس (Scopus)

اسکوپوس بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است که یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجو به شمار می رود. اسکوپوس یکی از محصولات انتشارات هلندی الزویر است که استفاده از اطلاعات آن بصورت رایگان فراهم نیست. این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده آنها، بلکه میزان استنادات آنها را نیز بیان می کند. به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر می توان فعال ترین نویسنده ، سازمان ، مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته را در حوزه موضوعی خاص تعیین و رتبه بندی کرد. این پایگاه با پوشش میان رشته ای وسیع خود، مجلات علمی، کتب و مجموعه مقالات کنفرانسی را در زمینه های تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می دهد. همچنین امکان جستجو در ثبت اختراعات را نیز فراهم می کند. برای مشاوره در زمینه انجام مقاله اسکوپوس می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
اسکوپوس اطلاعات کتابشناختی بیش از 56 میلیون سند از بیش از 5000 ناشر جهان را جمع آوری کرده است. در مجموع این پایگاه اطلاعات بیش از 20000 مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده است .
اسکوپوس امکان جستجو در مقالات  Article-in-press (مقالاتی که برای چاپ، پذیرش شده اند، ولی هنوز
به مرحله چاپ نرسیده اند) را نیز فراهم کرده است. پوشش موضوعی اسکوپوس علوم زیستی، پزشکی، علوم
پایه، مهندسی، علوم انسانی و ... می باشد.
زمینه های علمی موجود در پایگاه علمی اسکوپوس 
قالب مقالات موجود در این بانک اطلاعات علمی شامل بخش های گسترده ای از مقالات رشته های زیر می باشند:
•    مقالات پزشکی  Medical
•    مقالات علوم انسانی  Humanities
•    مقالات اجتماعی  Social Sciences
•    مقالات رشته ادبیات  Literature
•    مقالات گروه هنر  Art
•    مقالات فنی  Technical
•    علوم سلامت  Health Sciences
•    علوم زندگی  Life Sciences
•    علوم جسمانی Physical Sciences
پایگاه علمی اسکوپوس برای محققان و پژوهشگران یکی از بهترین ابزارهای راهبردی در پژوهش محسوب می شود، زیرا به پژوهشگر این امکان را می دهد تا متوجه شود که هر کدام از مقالات علمی موجود در این آرشیو و پایگاه اطلاعات علمی، تاکنون چند بار توسط سایر پژوهشگران و نویسندگان و در مقالاتی دیگر مورد استفاده و استناد قرار گرفته است. با توجه به اهمیت این امر، قطعا پی خواهید برد که پایگاه علمی اسکوپوس شاخصی برای مشخص کردن سطح کیفی مقاله و پژوهش را بدست می دهد.
آرشیو علمی و اطلاعاتی اسکوپوس این قابلیت را دارد که علاوه بر ارائه چکیده مقالات به پژوهشگران، فهرستی را نیز از منابع به کار رفته شده در هر مقاله را در اختیار شان قرار دهد تا به تعداد دفعاتی که به این مقالات استناد شده است نیز دسترسی داشته باشند.
پایگاه علمی اسکوپوس  از هلند راه اندازی شد، اما به تدریج از سوی موسسات معتبر دیگری از سراسر جهان مورد حمایت و همکاری قرار گرفت و امروزه حدود ۲۱ موسسه علمی در سطح جهان به کمک هم این پایگاه قدرتمند اطلاعاتی را اداره می کنند.
شرایط دسترسی به پایگاه علمی اسکوپوس 
قابل توجه است که تمامی کاربران در سطح دنیا برای استفاده از پایگاه علمی اسکوپوس می بایست ابتدا در آن اقدام به دریافت اشتراک نموده و هزینه مربوط به این اشتراک را نیز پرداخت نمایند تا بتوانند از منابع موجود علمی در آن بهره مند شوند.


 شیوه های جستجو در پایگاه اسکوپوس

•    Document Search
•    Author Search
•    Affiliation Search
•    Advanced search
•    Document Search
در قسمت Document Search امکان جستجوی موضوعی وجود دارد. در جعبه جستجو، کلید واژه خود برای جستجو در عنوان و چکیده اسناد را وارد کنید.
از منوی آبشاری روبروی آن فیلد دلخواه از قبیل عنوان مقاله، چکیده، نویسنده و ... را انتخاب و جستجوی
خود را به آن فیلد محدود نمایید. در مورد این فیلدها، در ادامه توضیح داده خواهد شد.
•    All Fields: امکان جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر در همه فیلدها را فراهم می کند.
•    Article Title, Abstract, Keywords: جستجو در عنوان مقاله، چکیده و کلمات کلیدی
•    Authors : جستجو در نام نویسندگان
•    First Authors: جستجو در نام نویسنده اول
•    Source Title : جستجو در منبعی که مقاله یا بخشی از کتاب در آن منتشر شده است، جستجو در نام مجله یا نام کتاب
•    Article Title : جستجو در عنوان مقاله
•    Abstract : جستجو در چکیده
•    Affiliation : جستجو در وابستگی سازمانی نویسنده (سازمانی که نویسنده وابستگی خود را به آن اعلام کرده است(.
•    Language : انتخاب زبان جستجو
•    ISSN : جستجو بر اساس شماره استاندارد بین المللی مجله
•    CODEN : کد منحصر به فرد برای شناسایی انتشارات مختلف
•    DOI : جستجو بر اساس شماره دیجیتالی مقالات
•    References : جستجو در منابع
•    Conference : جستجو در نام کنفرانس
•    Chemical Name : جستجو در نام شیمیایی مواد
•    CAS Number: جستجو بر اساس شماره هایی که به مواد شیمیایی اختصاص داده شده است
گزینه Add search field جعبه های جستجو را افزایش می دهد. در قسمتLimit to ، محدودیت هایی مانند محدوده سال(Date Range)، نوع مدرک (Document Type) و محدوده موضوعی (Subject Aria) را اعمال نمایید.
Author Search
این گزینه امکان پیدا کردن مدارک یک نویسنده خاص را فراهم می کند. برای جستجوی نام نویسندگان، در قسمت  Author Last Name نام خانوادگی نویسنده و در قسمت  Initials or First Nameنام کوچک نویسنده را وارد کنید. در قسمت Affiliation می توان نام سازمان یا موسسه ای را که نویسنده به آن وابسته است، ذکر کرد. در قسمت Subject Aria با توجه به نوع فعالیت نویسنده، گزینه های موضوعی مورد نظر را انتخاب نمایید. بر اساس اطلاعات وارد شده، رکوردهای مرتبط با آن شخص خاص بازیابی می شود.
ORCID 
اسکوپوس به هر نویسنده کد ۶۵ رقمی منحصر به فردی اختصاص داده است که با وارد کردن آن کد در قسمت  ORCID ID می توان مدارک آن نویسنده را جستجو کرد. این کد، برای تمایز دادن بین نویسندگان دارای نام مشابه، مفید است. همچنین نام نویسندگان ممکن است به سبک های مختلف نوشته شود که با داشتن کد هر نویسنده تمام مقالات نویسنده که نام وی با سبک های مختلف نوشته شده بازیابی خواهد شد.
H-index
بعد از جستجوی یک محقق، اطلاعات آن محقق، تعداد مقالات و مدارک منتشر شده از وی، تعداد استنادات و همچنین شاخص  h-index آن محقق مشخص می شود.
اچ ایندکس شاخصی عددی، برای نشان دادن میزان بهره وری و تاثیرگذاری علمی دانشمندان به صورت کمی است و با در نظر گرفتن تعداد مقالات پر استناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه می شود. به کمک این شاخص، می توان محققان تاثیرگذار را از محققانی که صرفا تعداد زیادی مقاله منتشر کرده اند، متمایز نمود. از این شاخص می توان برای تاثیر گذاری علمی گروهی از دانشمندان نیز بهره برد، مثال ایندکس اچ برای محاسبه تاثیرگذاری علمی دانشگاه ها و دانشمندان یک کشور نیز قابل استفاده است. وقتی اچ-ایندکس برای شخصی به میزان ۶ است، یعنی تعداد ۶ مدرک (مثال مقاله) دارد که به هر کدام دست کم ۶ بار استناد شده است.
Search Affiliation
با استفاده از این گزینه، می توان تولیدات علمی یک دانشگاه یا کشور را بدست آورد. در واقع برای جستجوی فعالیت های علمی یک موسسه خاص می توان از این گزینه استفاده کرد. برای مثال چنانچه در این قسمت Shahid Chamran University of Ahvaz وارد شود، رکوردهایی بازیابی میشود که نویسندگان آن وابستگی سازمانی خود را «دانشگاه شهید چمران اهواز» اعلام کرده اند.
Advanced search
برای جستجوی پیشرفته، جامع و در مواردی که استراتژی جستجو خیلی طولانی است، می توان از گزینه Advanced Search استفاده نموده و با استفاده از عملگرهای منطقی (and, or, not) و کدهای مختلف، جستجوی دقیقی را انجام داد.
نتایج جستجو
در صفحه نتایج، لیست رکوردهای بازیابی شده در اسکوپوس و همچنین لیست ثبت اختراعاتی (Patents) که در ارتباط با جستجوی مورد نظر هستند، مشاهده می شود. اطلاعات هر رکورد شامل عنوان مقاله، اسم نویسندگان، تاریخ انتشار مقاله، منبع آن مقاله (Source Title) و تعداد استناد به آن مقاله (Cited by) است.
نام نویسنده های هر مقاله به صورت لینک می باشد یعنی با کلیک کردن روی یک نام، لیست تمام مقاله های آن نویسنده که در مجموعه اسکوپوس وجود دارد، قابل مشاهده است.
•    View at publisher: شما را به صفحه ناشر آن رکورد هدایت می کند.
•    Show Abstract: چکیده مقاله را در همان رکورد نشان می دهد.
•    Related Documents: رکوردهای مرتبط با رکورد مورد نظر را نمایش می دهد.
در صفحه نتایج، امکان مرتب کردن (sort) نتایج بازیابی شده به صورت دلخواه وجود دارد. با انتخاب  Cited by  ترتیب نمایش نتایج بر اساس میزان استناد به آنها خواهد بود. Relevance ،نتایج را به ترتیب میزان وابستگی به کلمات کلیدی وارد شده مرتب می کند.
در سمت چپ صفحه نتایج، امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد.
Search within results: با استفاده از این گزینه می توان در همان صفحه نتایج، جستجوی خود را با کمک کلمات کلیدی دیگری محدود کرد.
Refine: این گزینه برای محدود کردن نتایج جستجو با استفاده از دسته بندی نتایج از نظر منبع مقاله (Source Title) نام نویسنده (Author Name)، سال انتشار (Year) نوع مدرک (Source Type) و محدوده موضوعی (Subject Aria) به کار می رود.
Limit to: امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده را فراهم می کند ولی Exclude گزینه های انتخاب شده را
از نتایج، حذف و بقیه نتایج را نشان می دهد. برای مثال چنان چه بخواهید از لیست نتایجی که برای یک جستجو مشاهده می شود، رکوردهایی که از یک نویسنده خاص است را حذف کنید، در قسمت Refine Results نام آن نویسنده را انتخاب و گزینه Exclude را کلیک نمایید.
 

 

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
20 موضوع پایان نامه رشته مدیریت
معرفی 20 موضوع پایان نامه رشته مدیریت ...
معرفی پایگاه اطلاعاتی علمی ProQuest
معرفی پایگاه اطلاعاتی علمی ProQuest یکی از مهمترین پایگاه های انجام پایان نامه. ...
معرفی پایگاه اسکوپوس (Scopus)
معرفی پایگاه اسکوپوس (Scopus). اسکوپوس بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است که یکی از ابزار ه ...
© 2021