سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما

عموما تعارض با استاد راهنما جزو خاطرات بیشتر دانشجویان به شمار می رود. این تعارض می تواند بر روان دانشجویان تاثیر بسیار منفی بگذارد. این نوشتار استراتژی های را برای رفع تعارض با استاد راهنما بیان نموده است.
رابرت برامسون نویسنده کتاب «تعامل با افراد سختگیر»، افراد سختگیر را به هفت دسته تقسیم کرده است:
•    متخاصم-سلطه جو: معمولا افرادی ستیزه جو و بی ادب هستند.
•    شاکی: افرادی که بیشتر اوقات خود را صرف شکایت از مشکلات خود می کنند.
•    ساکت و خسیس در برابر پاسخگویی: افرادی که به شما و سوالاتتان بی اعتنایی می کنند.
•    همیشه موافق: افرادی که به قول های خود عمل نمی کنند.
•    منفی باف: افرادی که با بدبینی باعث تضعیف روحیه دیگر افراد می گردند.
•    همه چیزدان: افرادی که فکر می کنند تنها حرف خودشان درست است.
•    مردّد: افرادی که دائما نظر خود را تغییر می دهند و با تصمیم گیری مشکل دارند.
اگر با دقت بنگریم، متوجه خواهیم شد که می توان بسیاری از اساتید راهنما را در حداقل یکی از دسته های فوق گنجاند. برای این که دسته بندی فوق برای اساتید راهنما کامل شود، می توان دو دسته دیگر را لحاظ نمود:
پرمشغله: افرادی که هرگز نمی توانند زمانی برای راهنمایی شما اختصاص دهند.
مدیر خرد: افرادی که درباره همه جزئیات پایان نامه، ساعات کار بر روی آن و دیگر مسائل از شما سوال می پرسند.
اگرچه نحوه تعامل با همه شخصیت های فوق از حوصله این نوشتار خارج است، استراتژی های کلی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا تعارض با این افراد سختگیر را رفع نمایید. 

 

7 استراتژی برای داشتن جسارت بیشتر جهت رفع تعارض با اساتید راهنما

فرد جسور توانایی اظهار با اعتماد به نفس نظرات خود و در عین حال لحاظ کردن نیازهای دیگر افراد را دارد. برخی از دانشجویان به ویژه زمانی که استاد راهنمایشان جزو افراد سختگیر است، در بیان احساسات خود تردید می کنند. استراتژی های ذیل به شما کمک می کند تا جسارت بیشتری داشته باشید و تعارض هایی که با استاد راهنمایتان رخ می دهد را رفع نمایید.

درک انتظارات استاد راهنما

هر استاد راهنمایی، سبک مدیریتی خود را دارا است. استاد راهنمای کنشگر از شما انتظار دارد تا به صورت هفتگی یا یک هفته در میان، روند پیشرفت خود در فرآیند انجام پایان نامه را گزارش دهید. اما استاد راهنمای پرمشغله از گزارش های هفتگی و روتین نفرت دارد و اگر شما این کار را انجام دهید، از شما فاصله می گیرد. آسان ترین راه برای برآورده کردن انتظارات چنین استاد راهنمایی طرح پرسش ذیل در ابتدای فرآیند انجام پایان نامه است: «هر چند وقت یک بار باید روند پیشرفت خود را به شما گزارش دهم؟» همچنین می توانید نحوه تعامل خود با او (به صورت ایمیل یا جلسات حضوری) را همان ابتدا مشخص نمایید.

آمادگی برای جلسات حضوری

اساتید راهنما افراد پرمشغله ای هستند و راهنمایی پایان نامه شما یکی از صدها کاری است که باید آن را انجام دهند. هنگامی که برای جلسات حضوری آمادگی داشته باشید، می توانید سریعا توجه استاد راهنمای خود را جلب نمایید و بدین ترتیب او می تواند به راحتی بر مشکلات شما تمرکز نماید تا آنها رفع گردند. اگر نیاز است تا فرمی توسط استاد راهنما امضا شود یا مقاله ای مورد بررسی قرار گیرد، آنها را هم همراه خود به جلسه بیاورید. این امر، حمایت استاد راهنما از شما را آسان می گرداند.

توضیح مشکلات و اجتناب از بیان احساسات

به هیچ وجه فکر نکنید که استاد راهنمای شما با تمامی جزئیات کار شما آشنایی دارد. مشکلات خود را با بیان واقعیات و شرح چگونگی مداخله آنها در فرآیند انجام پایان نامه، توضیح دهید. از صحبت درباره احساسات خود مانند عصبانیت، ناامیدی و نارضایتی اجتناب نمایید، زیرا این مسائل همگی حاشیه محسوب می شوند و می توانند حتی به تعارض بیشتر منجر گردند.

تعریف پیشاپیش چگونگی حل مشکل

مطمئنا شما بیشتر از استاد راهنما با کار خود آشنایی دارید. شما می توانید با طرح مشکل و نحوه رفع آن در ابتدای جلسات حضوری که با استاد راهنمای خود دارید، در زمان خود و استاد راهنما صرفه جویی نمایید. استاد راهنمای شما از این که درباره مشکلات موجود در فرآیند انجام پایان نامه و نحوه رفع آنها از پیش فکر کرده اید، قدردانی خواهد کرد و بدین ترتیب احتمال بیشتری دارد تا نظرات شما را قبول نماید. 

توجه به دیدگاه های استاد راهنما

احتمالا استاد راهنمای شما با تمامی نظراتتان موافق نیست و برای این امر هم دلایل خود را دارد. در این گونه موارد، به هیچ وجه حالت تدافعی نگیرید و انتقادات استاد راهنما را انتقاداتی شخصی برداشت نکنید. به مشکلات موجود در فرآیند انجام پایان نامه از دیدگاه استاد راهنما بنگرید و با کمک او و برگزاری جلسات طوفان فکری به دنبال راه حل باشید. این امر برای رفع تعارض میان شما و استاد راهنما بسیار موثر واقع خواهد شد.

نوشتن مهمترین نکات مطرح در جلسات

یکی از متداول ترین دلایل تعارض میان شما و استاد راهنما عدم توانایی در برقراری ارتباط است. برای مثال ممکن است که درباره پیشنهادات استاد راهنما دچار سوء تفاهم شوید و مسیر اشتباهی را برای انجام پایان نامه انتخاب نمایید. بهترین راه برای اجتناب از این گونه موارد، توصیه می گردد تا پس از پایان هر جلسه، طی یک ایمیل، نکات مطرح شده در جلسه را خلاصه و لیست نمایید و برای استاد راهنما ارسال کنید. این امر به استاد راهنما اجازه می دهد تا فرصتی داشته باشد که جلسه برگزار شده را پیش خود مرور و در صورت لزوم موادی را به لیست اضافه یا کم کند و آن را اصلاح نماید.

 

اعتمادسازی

هنگام ملاقات با استاد راهنما، با کمک او فعالیت های خود را اولویت بندی نمایید و برای آنها مهلت های زمانی تقریبی معین کنید. اطمینان حاصل کنید که به تعهدات خود پایبند هستید و اگر به هر دلیلی نتوانستید تعهدات خود را انجام دهید، در اولین فرصت استاد راهنمای خود را در جریان بگذارید. برای ایجاد اعتماد میان خود و استاد راهنما می بایست به استاد راهنمای خود نشان دهید که او می تواند بر روی شما حساب کند.
سخن آخر 
جسارت، مهارتی است که به شما کمک می کند تا تعارضات شخصی و حرفه ای را رفع نمایید. از این استراتژی ها می توانید در محل کار خود نیز استفاده کنید و با اعتماد به نفس بیشتری با همکاران و کارفرمایان خود ارتباط برقرار نمایید. هر زمانی که امکان دارد، مسائل مهم را به صورت حضوری و رودررو و نه تلفنی و از طریق ایمیل به بحث بگذارید. ارتباط از طریق تلفن و ایمیل باعث می گردد تا نتوانید زبان بدن طرف مقابلتان و احساسات او را مشاهده کنید و به همین دلیل احتمالا دچار سوء تفاهم می گردید و این امر به تعارض میان شما و فرد مقابل می انجامد.
اگر استاد راهنمای شما فرد سختگیری است، که احتمالا همین طور است، استراتژی های فوق برای برقراری یک ارتباط مثمر ثمر بسیار موثر واقع خواهد شد، اما برای رسیدن به خواسته های خود به جسارت بیشتری نیاز دارید. ممکن است برخی از اساتید راهنما (متخاصم-سلطه جو، شاکی، همه چیزدان، منفی باف و مدیر خرد) با نظرات منفی شما را مرعوب نمایند، در حالی که دیگر اساتید راهنما (همیشه موافق، مردد و پرمشغله) در عین حال که افرادی خوبی هستند، در راهنمای پایان نامه شما بسیار ضعیف عمل کنند. اگر استاد راهنمای شما (ساکت) حتی در جلسات حضوری به شما بی اعتنایی کند، احتمالا شما نیاز دارید تا برای اتمام فرآیند انجام پایان نامه، از همکاران و دیگر اساتید دانشگاه خود کمک بگیرید.
اگر استاد راهنمای شما فردی منفی باشد یا مدیریت ضعیفی داشته باشد، شما می توانید با طرح جسورانه نظرات خود، شنیدن دیدگاه های او، به بحث گذاشتن مشکلات و یافتن راه حلی برای آنها، تعارضات خود با او را رفع نمایید. 
اگر شما چالش های میان خود و استاد راهنمای خود را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید، شخصیتی مستقل، جسور و فعال برای خود خواهید ساخت که تمامی کارفرمایان به دنبال استخدام او هستند. در انتها برای مشاوره در زمینه رفع تعارضات با استاد راهنما و به اتمام رساندن سریعتر فرآیند انجام پایان نامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
پژوهش پیمایشی و انواع آن
پژوهش پیمایشی چیست؟ انواع تحقیقات پیمایشی و هر آنچه باید در مورد تحقیق پیمایشی بدانید ...
راهنمای استخراج مقاله از پایان نامه
چگونه می توانم در مدت زمان کوتاهی پایان نامه خود را به مقاله ژورنالی تبدیل کنم؟   ...
آموزش نگارش پیشنهادهای برخاسته از پژوهش در پایان نامه
آموزش نگارش پیشنهادهای برخاسته از پژوهش در پایان نامه   ...
تحلیل های آماری و کاربرد آن در پایان نامه
تحلیل های آماری و کاربرد آن در پایان نامه کاربرد تحلیل های آماری در پایان نامه ...
آموزش نگارش رزومه کاری یا تحصیلی
نحوه نگارش رزومه کاری یا تحصیلی       هنگامی که بنا دارید تا برای ...
مراحل دفاع از پایان نامه
مراحل دفاع از پایان نامه دفاع از پایان نامه به محض شروع فرآیند انجام پایان نامه آغاز می گردد. دفاع در فرآیند ا ...
انجام پایان نامه مدیریت مالی
انجام پایان نامه مدیریت مالی. مدیریت مالی به مدیریت موثر و کارآمد پول جهت نیل به اهداف سازمان اطلاق می گردد. مدی ...
استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما
استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما.عموما تعارض با استاد راهنما جزو خاطرات بیشتر دانشجویان به شمار می رود. این تعا ...
آموزش انجام پایان نامه الهیات
آموزش انجام پایان نامه الهیات.فرآیند انجام پایان نامه در رشته الهیات و معارف اسلامی به بررسی مفاهیم دینی و مذهبی با ش ...
آموزش اصلاح مقاله
آموزش اصلاح مقاله.هنگامی که فرآیند نگارش مقاله به اتمام می رسد، نیاز است تا دانشجو آن را اصلاح نماید. ...
© 2021