سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
تصاویر علمی؛ راهنمایی کامل برای پژوهشگران ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
تصاویر علمی؛ راهنمایی کامل برای پژوهشگران

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

تصاویر علمی؛ راهنمایی کامل برای پژوهشگران

نگارش مقالات پژوهشی و گزارش های علمی بخش بزرگی از حرفه پژوهشگران را شکل می دهد. پژوهشگران، دانشمندان و حتی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بخش عمده ای از زمان خود را به پژوهش و نگارش آن اختصاص می دهند. با این حال، یکی از ابعاد فرآیند نگارش مقالات پژوهشی و گزارش های علمی که اغلب اوقات به آن توجه زیادی نمی شود، تصاویر به کار رفته در این مقالات و گزارش ها است. مقالات و گزارش های علمی برای انتقال ایده ها و نظرات پژوهشگران به طیف وسیع و متنوعی از مخاطبین مانند دانشگاهیان، دانشمندان و حتی عموم مردم نگارش می یابند. هر شخصی که به مطالعه گزارش و مقاله ای می پردازد، به این نتیجه می رسد که تصاویر، اشکال، نمودارها و اینفوگرافیک ها عوامل بسیار ارزشمندی هستند که به ارائه ایده ها و نظرات کمک می نمایند. تا همین اواخر، ابزار مناسبی برای ایجاد تصاویر جذاب و واضحی علمی وجود نداشت. اما با ظهور فناوری دیجیتال، همه چیز تغییر کرده است. این نوشتار به بررسی شیوه های خلق تصاویر موثر و دقیق علمی به منظور ارائه بهتر ایده ها و نظرات پژوهشی پرداخته است. این نوشتار همچنین به آخرین ابزار ایجاد چنین تصاویری برای پژوهشگران را مورد بررسی قرار داده است. 

تصاویر علمی؛ از کجا شروع کنیم؟

اولین گام برای شروع ایجاد تصاویر علمی، تحقیق درباره موضوع مورد نظر شما است. پیش از این که بتوانید تصویری خلق کنید، می بایست درک کامل و جامعی از موضوع پژوهش داشته باشید. اگر بنا به تصویر کشیدن یک فرآیند یا یک ارگان را دارید، با تسلط بر موضوع می توانید آن را به بخش های کوچک تری تقسیم نمایید و آنگاه درباره بهترین شکل ارائه تصویری آن فکر نمایید. دقیقا مانند ترسیم ساختار اولیه مقاله، پس از دستیابی به تمامی اطلاعات مورد نیاز، می توانید چند طرح اولیه را بر روی کاغذ ترسیم نمایید. پیش از استفاده از ابزار دیجیتال، می بایست درک خوبی از تصویر مدنظر خود داشته باشید.
هنگام ترسیم طرح های اولیه، مخاطبین هدف خود را مدنظر داشته باشید. آیا این تصویر را برای قشر آکادمیک، دانشمندانی که درک دقیقی از موضوع دارند یا عموم مردم، ایجاد می کنید؟ تعیین مخاطبین به شما کمک می کند تا اطلاعاتی که باید در تصویر ضمیمه گردند و اطلاعاتی که می بایست حذف گردند را مشخص نمایید.
در انتها، پیش از استفاده از ابزار دیجیتال، به یاد داشته باشید که هدف از ایجاد تصاویر علمی، معرفی نظرات و ایده های جدید نیست. تصاویر علمی به منظور ارائه بهتر و درک آسان تر اطلاعات موجود در مقالات پژوهشی ایجاد می گردند. تصاویر علمی می بایست موضوع پژوهش شما را شفاف تر و واضح تر نمایند. برای مثال اگر مشغول به نگارش مقاله ای درباره رفع گرفتگی عروق مسدود شده توسط استنت (لوله توری مصنوعی از جنس فلز در یک مجرای طبیعی در بدن به منظور جلوگیری از انقباض موضوعی جریان درون آن مجرا) هستید، می توانید تصویری خلق نمایید که عناصر کلیدی و برجسته عملکرد استنت را نشان دهد.

ابزار دیجیتال خلق تصاویر علمی

پس از ترسیم طرح های اولیه، نوبت به ابزار دیجیتال می رسد. بیشتر پژوهشگران با ابزارهایی مانند MS PowerPoint، Adobe Photoshop و Adobe Illustrator آشنایی دارند. در حالی MS PowerPoint برای ایجاد اسلاید شو مناسب می باشد، اما هنگام ترسیم تصاویر واقعی ناکارآمدی خود را نشان می دهد. نرم افزارهای Adobe Photoshop و Adobe Illustrator ابزارهای خارق العاده ای برای ترسیم تصاویر می باشند ولی یادگیری آنها دشوار و هزینه بر است. با این حال، خوشبختانه مهندسان نرم افزار موفق به توسعه ابزارهای ترسیم تصاویری برای دانشمندان گردیده اند.
یکی از بهترین این ابزارها نرم افزار BioRender می باشد که توسط گروهی از بانوان دانشگاه تورنتو که نیاز به برنامه ترسیم تصاویر علمی برای دانشمندان را تشخیص دادند، توسعه یافته است. نرم افزار BioRender دارای کتابخانه ای با بیش از 30000 آیکن مرتبط با علوم زیستی شامل طرح های مرتبط با کالبدشناسی، تصاویر ذرات ویروس SARS-CoV-2، قسمت های مختلف میوه و ... می باشد. این نرم افزار به شما اجازه می دهد تا آیکن ها را با drag and drop به آسانی به تصویر خود اضافه نمایید. برنامه نویسان این نرم افزار پس از تشخیص نیاز به رو به رشد و فقدان چنین برنامه ای در رشته های علمی مانند ایمونولوژی و میکروبیولوژی، توسعه آن را شروع نمودند. با این حال این نرم افزار با حق اشتراک 35 دلار در ماه برای موسسات پژوهشی و 99 دلار در ماه برای 5 نفر، یک نرم افزار گران به شمار می رود.
نرم افزار BioRender تنها نرم افزاری نیست که به خلق تصاویر علمی همت گمارده است. نرم افزار EDrawSoft، نرم افزاری حرفه ای است که قالب ها و نمودارهای علمی را در اختیار پژوهشگران رشته های فیزیک، ریاضی و شیمی قرار داده است. نرم افزار Gimp دیگر نرم افزار ترسیم تصاویر علمی محبوبی است که خلق و دستکاری تصاویر با کیفیت را ممکن ساخته است. نرم افزار Gimp به خاطر تنوع در ابزار و توانایی کار در پلتفرم هایی مانند لینوکس و همچنین رایگان بودن آن، از محبوبیت زیادی برخوردار است. نرم افزار InkScape دیگر ابزار رایگانی است که امکان ویرایش گرافیک برداری را در اختیار پژوهشگران قرار داده است. نرم افزار Cacoo ابزاری عالی برای ترسیم نمودار، ویرایش و اظهارنظر بی درنگ در شبکه به شمار می رود. این نرم افزارها تعداد کمی از ابزارهایی هستند که به منظور خلق تصاویر باکیفیت علمی توسعه یافته اند.

نکاتی برای ترسیم تصاویر علمی

پس از انتخاب بهترین ابزار ترسیم تصاویر علمی و یادگیری اولیه آن، نوبت به فکر کردن درباره نحوه خلق تصاویر علمی می رسد. یک تصویر علمی خوب می بایست اطلاعات را به طور واضح و چشم نواز ارائه دهد. این تصویر می بایست درک مخاطب مقالات و گزارش های علمی را از موضوع پژوهش ارتقا بخشد. شما می توانید از رنگ ها هم در تصاویر استفاده نمایید، ولی نیازی نیست تا حتما از تمام رنگ های موجود در پالت رنگ نرم افزار بهره بگیرید؛ فقط کافی است تا مهمترین عناصر تصویر علمی خود را توسط رنگ های موجود در نرم افزار برجسته سازید. همچنین استفاده از متن در تصاویر علمی باعث درک بهتر مخاطب از آنها می گردد. یک تصویر علمی کارآمد می تواند پژوهش شما را دگرگون کند و تاثیر خارق العاده ای بر مخاطب مقاله یا گزارش علمی شما بگذارد.
سخن آخر
با پذیرش تصاویر علمی موجود در مقالات توسط مجلات علمی، تقاضا برای کسب مهارت در نرم افزارهای ترسیم تصاویر علمی نیز افزایش یافته است. سرمایه گذاری بر یادگیری این نرم افزارهای ترسیم تصاویر علمی می تواند بر حرفه شما به عنوان یک پژوهشگر و همچنین خلق رزومه ای عالی بسیار موثر باشد.

در ادامه می‌توانید مقاله عناصر موثر تصویر در نگارش مقاله را بخوانید.

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
تصاویر علمی؛ راهنمایی کامل برای پژوهشگران
تصاویر علمی؛ راهنمایی کامل برای پژوهشگران   ...
آشنایی با نرم افزار مدیریت منابع مندلی (Mendeley)
آشنایی با نرم افزار مدیریت منابع مندلی (Mendeley).با توجه به نرخ رشد علم در سال های جاری و تولید مقالات، داشتن نرم اف ...
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه دکترا. اغلب اوقات فرآیند انجام پایان نام دکترا که آخرین گام مقاطع تحصیلات تکمیلی است، ...
روش انجام پارافریز (نقل قول مستقیم)
روش انجام پارافریز (نقل قول مستقیم) ...
۱۰ روش ساده ولی بسیار موثر برای افزایش تعداد ارجاعات مقاله
۱۰ روش ساده ولی بسیار موثر برای افزایش تعداد ارجاعات مقاله  ...
پرسشنامه چیست و انواع آن
 پرسشنامه چیست و انواع آن ...
نکات نوشتن مقدمه مقاله و پایان نامه
در نوشتن مقدمه مقاله و پایان نامه باید از چندین کار اجتناب کنیم ...
نکاتی برای جلب نظر داوران پایان نامه
نکاتی برای جلب نظر داوران پایان نامه ...
نکات مهم درنوشتن پیشینه تحقیق در مقاله و انجام پایان نامه
نکات مهم درنوشتن پیشینه تحقیق در انجام مقاله و انجام پایان نامه ...
ساختن پاورپوینت برای دفاع پایان نامه
ساختن پاورپوینت برای دفاع پایان نامه ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد