سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری

ورود به مقطع دکتری دستاورد فوق العاده آکادمیکی است که به میزان بالایی از تعهد نیاز دارد. هنگامی که تصمیم گرفتید تا در این مسیر قدم بگذارید و پس از موفقیت در آزمون دکتری، نوبت به شرکت در جلسه مصاحبه دکتری می رسد. اساتید مصاحبه کننده در این جلسه می بایست از توانایی شما در غلبه بر چالش های پیش رویتان و تحقق اهداف آکادمیک شما اطمینان حاصل نمایند. از این رو جلسه مصاحبه دکتری محلی است که آنها می توانند بدین هدف نایل گردند. این نوشتار بایدها و نبایدهای حضور در جلسه مصاحبه دکتری از نظر فرد مصاحبه کننده را لیست نموده است. برای مشاوره در زمینه نحوه حضور در جلسه مصاحبه دکتری و کسب بیشترین امتیاز پژوهشی با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.


بایدهای جلسه مصاحبه دکتری

آرامش خود را حفظ کنید و مهارت های اجتماعی خود را به نمایش بگذارید.
خودتان را به عنوان یک «برند» به دیگران بقبولانید. شخصیت خود را نشان دهید. مصاحبه کنندگان می بایست شما را به چیزی به جز مهارت های آکادمیک به یاد بیاورند.
اعتماد به نفس داشته باشید و از توانایی های خود مطمئن باشید. ولی به یاد داشته باشید که اعتماد به نفس بیش از حد و کاذب به شما در این جلسه ضربه می زند، پس به هیچ وجه تظاهر نکنید.
اگر از روی مزاح از شما سوالی پرسیده شد، با شوخ طبعی پاسخ دهید.
اساتید مصاحبه کننده دارای شخصیت های گوناگونی هستند. هنگام آماده شدن برای مصاحبه انعطاف داشته باشید و توصیه های افراد را قطعی نپندارید.
از پاسخ های بله یا خیر، اجتناب کنید.
با حمایت از بحث های علمی خود توسط اظهارات منطقی نشان دهید که فردی با تفکر مستقل و اصیل هستید.
حرفه ای باشید. افراد حرفه ای معیار میان میزان جدی بودن و غیر رسمی بودن را می دانند.
نشان دهید که نسبت به آن چه که می خواهید با ورود به مقطع دکتری بدست آورید، دغدغه دارید.
درباره آن چه که افراد مصاحبه کننده انجام می دهند، تحقیق کنید. 

نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری

به هیچ وجه تظاهر به دانستن چیزهایی که نمی دانید، نکنید. اگر چیزی را نمی دانید، صریحا اعتراف کنید. اعتراف به ندانستن بهتر از پاسخ ضعیفی است که نشانگر عدم وجود دانش درباره چیزی است که صحبت می کنید.
اهمیت سوالاتی مانند «شما خودتان را در آینده در چه جایگاهی می بینید؟» یا «چه چیزی به شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری انگیزه می دهد؟» را دست کم نگیرید.
در ارتباطات خود در جلسه مصاحبه دکتری به صورت منفعلانه عمل نکنید. همان طور که اساتید با شما مصاحبه می کنند، شما هم در عین حال در حال مصاحبه با آنها هستید.
از دادن پاسخ های خیلی کلی بپرهیزید. جواب های خود را با جزئیات ارائه دهید، زیرا این امر نشان می دهد که شما به دانستن تظاهر نمی کنید.
اگر احساس می کنید که مصاحبه خوب پیش نمی رود، عصبی نشوید. در بسیاری از موارد، شما تحت تاثیر احساسات اشتباه قرار گرفته اید.
سعی کنید که عامیانه و با لهجه صحبت نکنید. اساتید مصاحبه کننده چندان تمایلی ندارند برای درک صحبت های شما خود را به زحمت بیاندازند.
تظاهر نکنید که فرد دیگری به جز خودتان هستید. افراد مصاحبه کننده از ادعاهای واهی خوششان نمی آید و به راحتی نیز می توانند این نوع ادعاها را تشخیص دهند.
شوخ طبعی خود را بیش از حد به نمایش نگذارید. اساتید مصاحبه کننده  با پیشینه فرهنگی متفاوت، دارای حس شوخ طبعی متفاوتی هستند.
طی جلسه مصاحبه دکتری، احساسات خود را خیلی بروز ندهید. نشان دادن اشتیاق خوب است ولی بروز بیش از حد احساسات نتیجه عکس خواهد داشت.

 


 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
تبدیل پایان نامه به مقاله
چگونه می توانم در مدت زمان کوتاهی پایان نامه خود را به مقاله ژورنالی تبدیل کنم؟   ...
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع برای پایان نامه (یا پروژه تحقیقا ...
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟ ...
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری   ...
روش های انتخاب موضوع پایان نامه
روش های انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع پایان نامه یکی از دغدغه های مهم دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. ...
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ آموزش دفاع آنلاین پایان نامه برای دانشجویان در این روزها امری کا ...
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري  ...
شناسایی منابع معتبر تحقیق
شناسایی منابع معتبر تحقیق   ...
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد ...
تحلیل گفتمان چیست؟
تحلیل گفتمان چیست؟  ...
© 2021