سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟

شما تاکنون احتمالا ساعت ها، هفته ها، ماه ها و احتمالا حتی سالها زمان برای آن صرف کرده اید. این آخرین پروژه دوران تحصیل شما به شمار می رود که قرار است توسط آن دیگران قانع گردند که شما سزاوار اخذ مدرک دکتری هستید. حال تنها یک مانع مقابل شما قرار دارد که برای اخذ این مدرک می بایست از آن عبور نمایید. سخنرانی موفقیت آمیز و دفاع از رساله در جلسه دفاع از رساله دکتری در مقابل اعضای هیئت داوری همان چالشی است که همه دانشجویان دکتری می بایست بر آن غلبه نمایند. برای مشاوره در زمینه انجام رساله دکتری می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
هیچ دانشگاهی تنها به این دلیل که رساله ای نوشته اید، به شما مدرکی نمی دهد. شما می بایست در مقابل اعضای هیئت داوری و سایر افراد از این رساله دفاع کنید. مطمئنا این امر شما را عصبی می کند. خب، این اتفاقی است که هر دانشجوی دکترایی می بایست انتظار آن را داشته باشد. حال سوالی که مطرح می گردد، این است که آیا شما اجازه می دهید تا ترس جلوی موفقیت شما را بگیرد؟ مطمئنا پاسخ این سوال منفی است. شما برای دفاع از رساله دکتری آماده خواهید شد و هنگام سخنرانی با میزان بالایی از اعتماد به نفس همگان را تحت تاثیر قرار خواهید داد.
این نوشتار نکاتی را جهت آمادگی برای دفاع از رساله دکتری گردآوری نموده است. اما پیش از مطالعه این نکات، بهتر است یک موضوع را روشن کنیم: دفاع از رساله دکتری دقیقا چیست؟ هر دانشگاهی دارای سیاست های متفاوتی برای دانشجویان دکتری خود می باشد، ولی معمولا فرآیند دفاع از رساله دکتری شامل چند وجه مشترک می گردد:
•    دفاع از رساله دکتری در فضایی صورت می گیرد که هر شخصی می تواند در آن شرکت کند. 
•    بحث با اعضای هیئت داوری که سوالات گوناگونی پیرامون ابعاد مختلف رساله مطرح می نمایند.
•    جلسه اعضای هیئت داوری پیرامون اتخاذ تصمیم جهت پذیرفتن رساله دکتری و اعطای مدرک دکتری
تنها به این خاطر که فرصت دفاع از رساله دکتری را بدست آورده اید، بدین معنی نیست که هیئت داوری رساله شما را مورد پذیرش قرار داده اند. در این فرآیند سه نتیجه بالقوه وجود دارد که می بایست به آنها توجه داشته باشید:
•    قبول
•    برگزاری مجدد جلسه
•    رد
همان طور که پیش از این بیان شد، دانشگاه شما روال جلسه دفاع از رساله دکتری را مشخص می کند و شما می بایست از مقررات آن تبعیت نمایید. اما در بیشتر موارد استانداردها مشابه آن چیزی است که در فوق تعمیم یافته اند.

آمادگی برای دفاع از رساله دکتری

شرکت در جلسه دفاع دیگر دانشجویان

نگاهی به برنامه جلسات دفاع از رساله دانشگاه خود بیاندازید. حتی می توانید زمان جلسات دفاع از رساله دکتری دیگر دانشگاه ها نیز مورد بررسی قرار دهید. با شرکت در این جلسات می توانید از فرآیند دفاع از رساله آگاهی یابید و بدین ترتیب استرس خود را کاهش دهید. این امر به شما کمک می کند تا به لحاظ روانی برای شرکت در این جلسه آماده گردید. شما در این جلسات با انواع شیوه های دفاع از رساله دکتری آشنا می شوید و می توانید از اتفاقات رخ داده در این جلسات یادداشت برداری نمایید. با شرکت در این جلسات می توانید به ایده هایی جهت بهبود سخنرانی و ارائه دست یابید. همچنین می توانید از نکاتی که طی این جلسات یادداشت نموده اید برای ایجاد روشی مناسب جهت دفاع از رساله دکتری بهره بگیرید.


اختصاص زمان کافی برای ساخت پاورپوینت

هنگام تحویل نسخه نهایی رساله دکتری به اعضای هیئت داوری احتمالا فکر می کنید که سخت ترین بخش فرآیند انجام رساله دکتری را پشت سر گذاشته اید و حال می توانید نفس راحتی بکشید. برای جلسه دفاع از رساله دکتری خود برنامه ریزی نموده اید و احتمالا اکنون سرشار از اعتماد به نفس می باشید. بالاخره شما فردی هستید که این پروژه پژوهشی را انجام داده اید و بر تمامی جوانب آن احاطه دارید. اکنون تنها چیزی که به آن نیاز دارید، تهیه فایل پاورپوینت دفاع می باشد. اما متاسفانه داستان کمی پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید!
شما برای تهیه فایل پاورپوینت جلسه دفاع دکتری می بایست حداقل یک ماه زمان اختصاص دهید. مطمئنا نمی خواهید تهیه این فایل را برای روزها و ساعات آخر واگذار نمایید. همچنین برای ساخت فایل پاورپوینت جلسه دفاع رساله دکتری می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی (دکترین) تماس حاصل کنید.
برای آماده سازی فایل پاورپوینت جلسه دفاع از رساله توصیه می گردد که ابتدا چندین بار سخنرانی خود در این جلسه را تمرین نمایید و سپس مطابق با سخنرانی خود، این فایل پاورپوینت را تنظیم نمایید.

ساختاردهی فایل پاورپوینت جلسه دفاع 

شاید تعجب نمایید که یک فایل پاورپوینت بی نقص جلسه دفاع از رساله دکتری تنها به اسلایدهای باکیفیت آن مرتبط می گردد.
اسلایدهای مناسب، پایه و اساس دفاعی عالی هستند. هنگام حضور در جلسات دفاع دیگر دانشجویان می توانید فایل پاورپوینت دفاع آنها را ملاحظه نمایید. آیا این اسلایدها به اندازه کافی جذاب هستند؟ آیا این اسلایدها می توانند توجه حضار را به خود جلب نمایند؟
فایل پاورپوینت جلسه دفاع شما باید کامل، جامع و صحیح باشد. سعی کنید تا نکات کلیدی رساله خود را در این فایل خلاصه نمایید و از صحت و قابل درک بودن توضیحات و داده ها اطمینان حاصل کنید. 
در گام بعد به ساختار صحیح اسلایدها توجه نمایید. ترتیب اسلایدها می بایست با ترتیب مطالب نگارش یافته در رساله مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، ارتباطی منطقی میان نمودارها و داده ها وجود داشته باشد تا مطالب موجود در پایان نامه به راحتی توسط افراد درک گردند.
محتوای متنی بیش از اندازه در اسلایدها نگنجانید. فقط گزاره ها و اعداد و ارقام را در اسلایدها درج نمایید. با استفاده از اشکال و جداول در اسلایدها می توانید داده ها و مطالب رساله را به شیوه موثرتری به حضار نشان دهید. طرح اسلایدها نیز می بایست طرحی مناسب برای جلسه دفاع رساله دکتری باشد.

تمرین تکنیک های تنفسی

اگر کمی زمان بگذارید و تعدادی از سخنرانی های TED را مشاهده نمایید، متوجه خواهید شد که سخنرانان بسیار روان صحبت می کنند. شما حتی نمی توانید متوجه تنفس آنها شوید. این امر به این دلیل است که آنها به اندازه کافی تکنیک های تنفسی را تمرین نموده اند. تنفس طولانی و مداوم نه تنها برای بدن حیاتی است، بلکه باعث رفع اضطراب می گردد. 
هنگامی که آدرنالین در بدن ترشح می گردد، تنفس به طور سریع و سطحی انجام می شود. این اتفاق معمولا پیش از حضور در مقابل حضار رخ می دهد. به همین دلیل شما می بایست در این زمان به طور عمیق دم و به طور آهسته بازدم را تمرین نمایید. البته پیش از این زمان می بایست این تکنیک ها را چندین بار تمرین نموده باشید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می توانید در کلاس های یوگا حضور یابید. 

نگارش لیست سوالات

هنگام آماده نمودن فایل پاورپوینت جلسه دفاع از رساله دکتری از خود بپرسید: این فایل و اسلایدهای موجود در آن موجب طرح چه سوالاتی خواهد شد؟ برای پاسخ به این سوال سعی نمایید که از دیدگاه حضار جلسه دفاع فایل پاورپوینت را ملاحظه کنید. تجسم کنید که چیز زیادی درباره موضوع نمی دانید و پس از آن سوالاتی که ممکن است مطرح شوند را لیست نمایید.
پس از این مرحله پیش خود تجسم نمایید که اطلاعات و دانش زیادی درباره موضوع رساله دارید و حال شروع به طرح سوال نمایید.
مطمئنا غافلگیر خواهید شد اگر ببینید که اعضای هیئت داوری برخی از این سوالات را تکرار نمایند. سوالاتی دقیقا مشابه با سوالاتی که در ذهن خود طرح نموده اید. حضور در جلسات دفاع دیگر دانشجویان نیز می تواند به طرح این سوالات کمک نماید. 

تمرین سخنرانی و زبان بدن

کلید موفقیت در جلسه دفاع از رساله دکتری تنها تمرین می باشد. شما تا به اینجا رساله خود را نوشته اید. پس از درج نکات کلیدی در فایل پاورپوینت و آماده سازی اسلایدها، تمرین را شروع نمایید. توصیه می شود که در مقابل یک آینه تمرین کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، احتمال موفقیت شما در جلسه دفاع نیز بیشتر خواهد بود.
به زبان بدن خود نیز توجه نمایید. در مقابل آیینه صاف بایستید و به کوچکترین جزئیات حرکات بدن خود توجه نمایید. زبان بدن شما طی جلسه دفاع می بایست کاملا آگاهانه باشد. 

تمرین مقابل دوستان

هنگامی که در اوقات تنهایی خود، به اندازه کافی تمرین نمودید، زمان تمرینی ملموس تر و واقعی تر می رسد. از دوستان خود دعوت نمایید تا در یک جلسه تمرینی دفاع از رساله شرکت نمایند. توصیه می گردد که دوستان شما حتما با موضوع رساله شما آشنایی داشته باشند. شما می توانید در این جلسه از همکاران پژوهشی خود نیز دعوت به عمل آورید. دوستان شما پس از دفاع از رساله می توانند به طرح سوالات خود بپردازند. این امر شما را برای جلسه دفاع از رساله در دانشگاه آماده می نماید.

یادگیری تصحیح اشتباهات

هنگام دفاع از رساله در مقابل دوستان، احتمالات دچار اشتباهاتی خواهید شد. این امر طبیعی است ولی نحوه تصحیح آن بسیار مهم می باشد. هیچ گاه اجازه ندهید تا این اشتباهات، شما را از مسیر پیش رویتان خارج نمایند. پس از اشتباه، تنها نفسی عمیق بکشید و به نکته بعدی بپردازید.
اصلا درباره اشتباه خود نگران نباشید. تا انتهای دفاع از رساله، اعضای هیئت داوری و دیگر حضار اشتباهات شما را فراموش می کنند. از آن جایی که همه می دانند که دانشجویان، هنگام دفاع، دچار اضطراب می گردند، انتظار بروز این چنین اشتباهات توسط آنها را نیز دارند.

عدم تعجیل در جلسه دفاع

اگر دچار اضطراب گشته اید، شاید بخواهید که هر چه سریع تر جلسه را به پایان برسانید. غریزه شما به شما می گوید که برای رهایی از اضطراب می بایست سخنرانی را سریعتر به اتمام رساند تا از استرس ایجاد گردیده زودتر خلاص شد. در این هنگام شما شروع به تند صحبت کردن می کنید و برخی از نکات رساله را که از پیش برای طرح آن برنامه ریزی کرده بودید را از قلم می اندازید. 
اما به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. تکنیک های تنفسی را به خاطر بیاورید و به طور عمیق و طولانی نفس بکشید. این موقعیت را به عنوان یک موقعیت استرس زا نبینید، بلکه به عنوان یک فرصتی مشاهده نمایید که در آن می توانید یافته های جذاب پژوهش خود را به دیگران نشان دهید. مطمئن باشید که همه تمایل دارند تا به تمامی صحبت های شما گوش دهند.

تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی، یک تمرین ساده است که تاثیری فوق العاده برای بهبود اعتماد به نفس شما دارد. تمام چیزی که شما در این تمرین به آن نیاز دارید، تصویرسازی ذهنی دفاعی موفق پیش از خواب شبانه می باشد.
فقط کافی است که چشمان خود را ببندید، خود را در مقابل حضار تجسم نمایید و صحبت های خود را نکته به نکته پیش ببرید. انجام هر روزه این تمرین به میزان زیادی تعهد و ایستادگی نیاز دارد. اما مطمئنا نتایج آن ارزش این همه تلاش را دارد.
تصویرسازی ذهنی باعث می شود که شما خود را در موقعیت های استرس زا واضطراب برانگیز ببینید. هنگام انجام این تمرین احتمالا در دفعات اول اضطراب را احساس خواهید کرد. ولی با صرف وقت و تلاش می توانید بر آن غلبه نمایید و به راحتی در مقابل دیگران به ارائه خود بپردازید. 

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
تبدیل پایان نامه به مقاله
چگونه می توانم در مدت زمان کوتاهی پایان نامه خود را به مقاله ژورنالی تبدیل کنم؟   ...
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه
هفت نکته طلایی برای انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع برای پایان نامه (یا پروژه تحقیقا ...
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟
چطور برای جلسه دفاع از رساله دکتری آماده شویم؟ ...
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری
بایدها و نبایدهای جلسه مصاحبه دکتری   ...
روش های انتخاب موضوع پایان نامه
روش های انتخاب موضوع پایان نامه. انتخاب موضوع پایان نامه یکی از دغدغه های مهم دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. ...
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟
چطور برای جلسه آنلاین دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ آموزش دفاع آنلاین پایان نامه برای دانشجویان در این روزها امری کا ...
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري
شيوه هاي آموزشي در مقطع دكتري  ...
شناسایی منابع معتبر تحقیق
شناسایی منابع معتبر تحقیق   ...
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد
واژه ها و عبارتهایی که نباید آنها را در نگارش پایان نامه و یا مقاله بکار برد ...
تحلیل گفتمان چیست؟
تحلیل گفتمان چیست؟  ...
© 2021