سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

نحوه نگارش مقاله مروری ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
نحوه نگارش مقاله مروری

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

نحوه نگارش مقاله مروری

مقاله مروری که مرور ادبیات تحقیق نیز نامیده می شود به ارزیابی پژوهش های منتشر شده پیشین مرتبط با یک موضوع پژوهشی می پردازد. این نوع مقاله دیدگاهی اجمالی و کلی از دانش کنونی پیرامون موضوع پژوهش ارائه می دهد و برخلاف مقاله پژوهشی، در مقاله مروری هیچ گونه یافته جدیدی بدست نمی آید. برای مشاوره در زمینه نگارش، پذیرش و چاپ مقاله مروری خود می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید. 
هدف از نگارش مقاله مروری، ارائه یک ارزیابی انتقادی از داده های مطالعات موجود می باشد. مقالات مروری به شناسایی خلاءهای پژوهشی بالقوه می پردازند، تحقیقاتی که می بایست در آینده صورت گیرند را معرفی می نمایند و گاهش اوقات نیز با توجه به داده های موجود، نتیجه گیری جدیدی ارائه می کنند.

مقالات مروری:

•    بنیان و شالوده ای جامع برای موضوعات پژوهشی ارائه می نمایند.
•    به توضیح وضعیت کنونی دانش می پردازند.
•    خلاءهای پژوهشی در مطالعات موجود را به منظور انجام تحقیقات بالقوه آتی شناسایی می کنند.
•    روش شناسی ها و تکنیک های پژوهشی اصلی را برجسته می نمایند.

چرا باید مقاله مروری نوشت؟

اگر برای مدتی پیرامون یک موضوع پژوهشی کار کرده اید، نگارش مقاله مروری به شما فرصتی می دهد تا آن چه که آموخته اید را به اشتراک بگذارید. همچنین مقالات مروری با معرفی پژوهش های کلیدی ادبیات موجود و خلاصه سازی وضعیت کنونی حوزه مطالعاتی، برای دیگر پژوهشگران بسیار مفید و کاربردی می باشند.

مقالات مروری را چطور بنویسیم؟

برای نگارش مقالات مروری به نکات ذیل توجه نمایید:
بررسی بخش اهداف و زمینه ها (چشم انداز) مجله مورد نظر
اطمینان حاصل کنید که پیش از ارسال مقاله به مجله مورد نظر خود، بخش اهداف و زمینه ها (چشم انداز) وبسایت مجله را مطالعه نموده اید. مجلات مختلف انواع گوناگون مقالات را می پذیرند و این امکان وجود دارد که مجله ای، مقالات مروری را به چاپ نرساند. بنابراین حتی پیش از شروع نگارش مقاله مروری، می بایست این بخش از مجله را مورد بررسی قرار دهید.

تعیین حوزه مطالعاتی

حوزه مطالعاتی مقاله مروری خود و سوال تحقیقی که قرار است به آن پاسخ دهید را مشخص کنید و اطمینان حاصل کنید که مقاله شما چیزی جدیدی را به حوزه مطالعاتی اضافه می کند.
شما می بایست حوزه مطالعاتی مقاله مروری خود را معین کنید تا این که بتوانید فرآیند نگارش آن را مدیریت نمایید و در انتها با مقاله ای بسیار کوتاه یا بسیار طولانی مواجه نگردید. همچنین ضروری است که بر پیشرفت های اخیر صورت گرفته در حوزه مطالعاتی تمرکز نمایید.

جستجوی تحقیقات پیشین

هنگامی جستجوی تحقیقات پیشین به منظور ارزیابی، بسیار حیاتی است که از چندین موتور جستجو/پایگاه داده استفاده نمایید تا هیچ پژوهش با اهمیتی را از دست ندهید. 
نگارش عنوان، چکیده و واژگان کلیدی
زمانی را به نگارش عنوان، چکیده و واژگان کلیدی اختصاص دهید. این امر به شما کمک می کند تا احتمال دیده شدن مقاله تان هنگام جستجوی پژوهشگران در اینترنت را به بالاترین حد ممکن برسانید و بدین ترتیب اطمینان حاصل می کنید که دیگر پژوهشگران به مقاله شما دست یافته و آن را مورد استناد قرار می دهند. عنوان و چکیده مقاله شما می بایست واضح، مختصر، صحیح و جامع باشد. 

معرفی موضوع مقاله

مقاله خود را با بررسی اجمالی موضوع پژوهش و ارائه زمینه تحقیق آغاز نمایید و در ادامه توضیح دهید که چرا نگارش مقاله مروری پیرامون این موضوع پژوهشی ضروری است. پژوهش های موجود در حوزه مطالعاتی موردنظر خود را جمع آوری و مورد مطالعه دقیق قرار دهید تا هنگام نگارش بخش مقدمه مقاله خود، به قدری بر روی موضوع پژوهش مسلط باشید که این بخش را حتی عموم افراد و نه تنها پژوهشگران و متخصصین حوزه مطالعاتی مورد نظر متوجه شده و درک نمایند. این امر احتمال استناد به مقاله شما را به بالاترین حد ممکن می رساند. بخش مقدمه مقاله شما نباید طولانی باشد. مقاله مروری خود را به بخش مختلف با اندازه های مناسب تقسیم نمایید تا نکات کلیدی مقاله به راحتی قابل شناسایی باشند.

بحث انتقادی

اطمینان حاصل کنید که در مقاله، بحثی انتقادی پیرامون موضوع پژوهش ارائه نموده اید و تنها به ارائه خلاصه ای از تحقیقات پیشین نپرداخته اید. اگر در حوزه مطالعاتی مورد نظر شما، پژوهشی با یافته هایی متناقض وجود داشته باشد، حتما این پژوهش را در مقاله خود معرفی نمایید و به تبیین آن بپردازید. بدین ترتیب می توانید نقاط ضعف و قوت نظرات مختلف علمی را مورد ارزیابی قرار دهید. شما با نگارش مقاله مروری می توانید تعارضات میان مطالعات متناقض را مرتفع نمایید.
هنگامی که نگارش بخش اصلی مقاله مروری پایان یافت، گامی به عقب بردارید و دوباره به مقاله خود نگاهی بیندازید. تحقیقات کلیدی که تابحال انجام شده و نواحی مطالعاتی که بر آن تمرکز گردیده را برجسته سازید. این امر به بالا رفتن میزان استناد به مقاله شما کمک می نماید. بسیار ضروری است که در مقاله خود نشان دهید، حوزه مطالعاتی مورد نظر شما به کدام سمت در حرکت است و چالش های موجود در آن کدام هستند. 

جمع بندی و نتیجه گیری

در این بخش از مقاله می بایست پیشنهاداتی برای تحقیقات آتی پیرامون موضوع پژوهش ارائه دهید. شما باید مقاله مروری بنویسید که باعث گردد تا پژوهشگران پس از مطالعه آن درک خوبی از موضوع پژوهش بدست آورند و سوالات مختلف پیرامون موضوع پژوهش برای آنها پاسخ داده شوند.

بررسی نهایی

پس از اتمام نگارش مقاله مروری و پیش از ارسال آن به مجله مورد نظر خود، مقاله را از لحاظ دستور زبان و املا مورد بررسی قرار دهید. شاید مناسب باشد تا مقاله خود را توسط دوست یا همکاری در معرض نقد قرار دهید و بازخورد آنها را دریافت نمایید. در انتها برای مشاوره در زمینه نگارش، پذیرش و چاپ مقاله مروری خود می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید. 
 

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
آمار در مقاله و پایان نامه
کاربرد آمار و روش های آماری درمقاله و پایان نامه ...
مقاله علمی چیست؟
هر آن چه باید در مورد مقاله علمی و پژوهشی بدانید. ...
چگونه استاد راهنما خود را انتخاب کنیم
چگونه استاد راهنما خود را انتخاب کنیم؟   ...
نحوه نگارش مقاله پژوهشی
نحوه نگارش مقاله پژوهشی مقاله پژوهشی، مقاله ای است که در آن به تحلیل، تفسیر و بحث پیرامون تحقیقی مستقل می پردا ...
نحوه نگارش مقاله مروری
نحوه نگارش مقاله مروری مقاله مروری که مرور ادبیات تحقیق نیز نامیده می شود به ارزیابی پژوهش های منتشر شده پیشین ...
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی
راهنمای نوشتن مقاله علمی ترویجی   ...
© 2021