سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی 

بدون تردید فرآیند انجام پایان نامه از مهمترین چالش های دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته علوم تربیتی است. با توجه به اهمیت نگارش پایان نامه این نوشتار به طور مختصر، فرآیند انجام پایان نامه در رشته علوم تربیتی را مورد بررسی قرار داده است. برای مشاوره در زمینه نگارش پایان نامه علوم تربیتی می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
فرآیند نگارش پایان نامه که بعد از تصویب طرح تحقیق یا پروپوزال دانشجو آغاز می شود مرحله ای است که دانشجو طی آن، به جمع آوری منابع، یادداشت برداری و نگارش مطالب می پردازد و مساله تحقیق خود را به وسیله سنجش فرضیات ارائه شده در طرح تحقیق یا پروپوزال، در معرض بررسی و آزمون قرار می دهد.


انتخاب موضوع خوب

برای انتخاب موضوع مناسب و خوب می توانید از روش های مختلفی استفاده نمایید:
•    می توانید با افرادی که تجربه خوبی در زمینه موضوع شما دارند مشورت نمایید. مثلا خیلی از اساتیدی که در مراکز تحقیقاتی بعنوان محقق فعالیت می کنند، معمولا یک پروسه تحقیقاتی برای خودشان دارند که هر بخش از این پروسه را بعنوان یک موضوع پایان نامه به دانشجویان می سپارند. شما نیز می توانید با لینک شدن به این گروه ها، یکی از موضوعات را برای خودتان انتخاب نمایید و آن را بعنوان کار تحقیقاتی پایان نامه انجام دهید.
•    مورد دیگر برای یافتن موضوع پایان نامه، مراجعه به کتابخانه دانشگاه و مطالعه بخش پیشنهادات پایان نامه هایی که موضوع آنها مورد علاقه شما می باشد و دوست دارید در آن زمینه فعالیت کنید. این پیشنهادات هر کدام می توانند به عنوان یک موضوع پایان نامه در نظر گرفته شوند.
•    مورد بعدی، بررسی Special Issues در پایگاه Elsevier می باشد. این بخش قطعا موضوعاتی را مطرح می کند که می توان از آنها چندین موضوع خوب انتخاب کرد.
•    روش دیگر برای یافتن موضوع خوب، مراجعه به پروفایل محققین و اساتیدی هست که مقالات آنها استناد بالایی در گوگل دارد. مثلا شما یک مقاله ای که موضوع آن برای شما جذاب است را انتخاب می کنید و مشاهده می کنید که استناد بالایی دارد. می توانید با جستجوی نام نویسنده مسئول مقاله در گوگل اسکولار، به مقالات چاپ  شده توسط آن محقق دسترسی پیدا کنید و از موضوعاتی که توسط ایشان و یا دانشجوهای این محقق کار شده ایده بگیرید.
•    شرکت در کنفرانس های بین المللی که سالانه چندین بار در داخل و خارج کشور برگزار می شود نیز می تواند کمک کننده باشد. زیرا موضوعاتی که در این کنفرانس ها مطرح می شود، اغلب موضوعات روز دنیا می باشند و شما می توانید از آنها الهام بگیرید و یک موضوع خوب برای خود طرح کنید.


اهداف نگارش پایان نامه در روانشناسی تربیتی

ب    تبیین: توضیح روابط بین متغیرها به راه‌های منطقی، معمول و قابل‌اثبات
•    پیش‌بینی: پیشگویی ارزش یک متغیر بر اساس متغیری دیگر، با درجه صحتی بالاتر از تصادف که می‌توان آن را فرضیه یا حدس عالمانه نامید.
•    کنترل: ایجاد تغییر در مقدار یک متغیر برای بررسی میزان تأثیر آن بر متغیر دیگر.
•    بهترین نوع تحقیق، تحقیقی است که هر سه رابطه فوق را در برداشته باشد. تبیین بر روابط منطقی، پیش‌بینی بر روابط زمانی و کنترل بر روابط علّی و تابعی استوار است.


جمع آوری اطلاعات

منابع مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای جمع آوری اطلاعات پایان نامه خود استفاده کرد، مثل مقالات، کتاب ها ، وب سایت ها و ...
•    یک راه برای کسب اطلاعات در خصوص موضوع انتخاب، جستجو در محیط وب است. سایت های معتبر علمی که در زمینه موضوع شما مطالب و یافته های علمی را قرار می دهند می تواند بسیار مفید باشند. البته توجه داشته باشید که از سایت هایی برای جمع آوری اطلاعات خود استفاده کنید که تمامی مطالب آن دارای منبع مشخصی باشد. مطالب بدون منبع قابل اعتماد نمی باشند.
•    استفاده از پایگاه های اطلاعاتی که نمایه کننده مجلات معتبر ISI, ISC, SCOPUS , ... می باشند، منایع خوب و قابل اعتمادی برای جمع آوری اطلاعات هستند. از جمله این پایگاه ها، IEEE, SPRINGER, ELSEVIER  و ... می باشند.
•    مطالعه مقالات منتشر شده در 4 سال اخیر  یکی از بهترین راه های کسب اطلاعات در خصوص موضوع انتخاب شما می باشد. مقالات 4 سال اخیر اطلاعات جدید و یروز در خصوص موضوع شما ارائه می دهند و حتی می توانید برای نگارش بخش بیشینه پایان نامه خود از این مقالات استفاده کنید.
•    کمک گرفتن از افراد خبره در زمینه موضوع انتخابی شما نیز می تواند به شما در جمع آوری اطلاعات کمک نماید.


سازماندهی اطلاعات 

اطلاعات جمع آوری شده از مقالات و وب سایت های مختلف می بایست در کنار یکدیگر قرار گیرند، سازماندهی شوند تا بتوانید با استفاده از اطلاعات منسجم خود، هدف و ایده نهایی خود را مشخص نمایید. مثلا شما در بخش انتخاب موضوع تصمیم گرفته بودید بر روی روش های کاهش رشد سرطان معده کار کنید. بعد از جمع آوری اطلاعات در این خصوص، هدف خود را اینگونه تعیین می کنید «مهار رشد سلول های سرطان معده با مهار بیان ژن X با استفاده از دارویY».  حالا شما یک موضوع تخصصی برای خود انتخاب کردید که هدف شما را مشخص می کند. با مشخص شدن هدف تقریبا کار انتخاب موضوع شما تکمیل می شود و شما می توانید کارهای پایان نامه خود را آغاز کنید.


تدوین مطالب و نگارش پایان نامه 

مطالب جمع آوری شده در بخش قبل و مطالعات تکمیلی که بعد از مشخص شدن هدف و ایده انجام گرفته، برای آنکه بتواند در قالب پایان نامه دربیاید، می بایست در بخش های مربوطه به خود قرار بگیرند.
معمولا پایان نامه ها دارای یک بخش مقدمه و بیشینه تحقیق است. سپس روش کار مطرح می شود و در نهایت نتایج کار و بخش بحث نوشته می شود. بیشتر مطالبی که از مطالاعات خود جمع آوری کرده اید، مربوط به بخش مقدمه و بیشینه می شود. روش کار منحصر به مطالعه شما می باشد و حتی می تواند برگرفته از یک روش تحقیقاتی مشابه با کار شما باشد. این بخش می بایست با دقت بیشتری نوشته شود تا اگر فرد دیگری خواست کار شما را تکرار نماید بتواند به روش کار شما استناد نماید و با اطمینان آن را انجام دهد.
بخش نتایج معمولا بعد از اتمام کار عملی و گرفتن نتایج کار نوشته می شود. این قسمت در واقع بخش اصلی پایان نامه شما می باشد که توجه داوران پایان نامه و اساتید بیشتر بر وری این قسمت خواهد بود. بنابراین لازم است تا تمرکز و تسلط بیشتری بر روی یافته های خود داشته باشید.
مهم‌ترین روش‌های تحقیق کمّی در علوم تربیتی، روش‌های همبستگی و آزمایش است.


روش همبستگی

در این روش رابطه بین دو یا چند متغیر مشخص می‌گردد. با استفاده از روش همبستگی می‌توان رابطه پیش‌بینی بین متغیرها را علاوه بر روابط زمانی بین آن‌ها تعیین کرد. رابطه همبستگی بین متغیرها با استفاده از ضریب همبستگی تعیین می‌شود. ضریب همبستگی میزان و جهت رابطه بین دو یا چند متغیر را مشخص می‌کند.


روش آزمایش

در این روش علاوه بر توصیف و پیش‌بینی رابطه بین متغیرها، می‌توان به رابطه علّی و معلولی بین آن‌ها پی برد.
دقیق‌ترین و معتبرترین نوع تحقیق در روانشناسی تربیتی روش آزمایش است. با استفاده از روش آزمایش در نهایت می‌توان به اطلاعات قابل‌اطمینانی دست یافت. در این روش پژوهشگر یک متغیر مستقل را تغییر داده و نتایج این تغییر را روی متغیر وابسته بررسی می‌نماید.
تحقیق آزمایشی به دو صورت گروهی و تک آزمودنی انجام می‌شود، در روش گروهی، گروه آزمودنی و گروه گواه (کنترل) به‌طور تصادفی از میان گروه بزرگ‌تری از افراد موردبررسی انتخاب می‌شوند. در روش تک آزمودنی که معمولاً در شرایطی انجام می‌شود که افراد زیادی با ویژگی‌ها و شرایط مشابه برای تقسیم به دو گروه گواه و گروه آزمودنی وجود ندارد؛ بنابراین در این روش، آزمایش با یک فرد انجام می‌شود و وجود آزمون فرضیه و شاخص‌های آماری در آن ضرورتی ندارد.
قسمت بحث پایان نامه، در واقع مقایسه نتایج خود با نتایج کار دیگران می باشد. در واقع در این بخش شما نتایج کارهای دیگران را مطرح می کند و نتایج آنها را با نتایج کار خودتان مقایسه می کنید و در نهایت یک نتیجه گیری کلی از کارتان می نویسید.
سخن آخر
علوم تربیتی از ماهیت میان رشته ای برخوردار است و از فلسفه، روانشناسی ، جامعه شناسی، آمار، اقتصاد و مدیریت، مفاهیم بسیاری را اقتباس نموده ‌است. به عنوان مثال روانشناسی تربیتی متکی بر دانش روانشناسی و اقتصاد آموزش عالی بر مفاهیم علم اقتصاد مبتنی است. ماهیت میان رشته‌ای علوم تربیتی اگرچه موجب جامعیت این علم گشته است لیکن از معضلات این امر، پراکندگی موضوع، عدم امکان بررسی عمیق مسائل و ضعف نظریه پردازی است. از این رو نگارش پایان نامه برای دانشجویان این رشته چالشی قابل تامل به شمار می رود. دانشجویان رشته علوم تربیتی در تمامی گرایش ها می توانند برای مشاوره در زمینه انجام پایان نامه با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنند.  

 


 ارسال سفارش انجام پروژه

اخبار مرتبط
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی.    ...
آموزش انجام مقاله کنفرانسی
آموزش انجام مقاله کنفرانسی. مقاله کنفرانسی به مقالاتی اشاره دارد که با هدف پذیرش در کنفرانس نگارش می یابند. ...
نکته ای کوتاه درباره شیوه بیان زمینه تحقیق
نکته ای کوتاه درباره شیوه بیان زمینه تحقیق ...
منابع و پایگاه های مهم دریافت مقالات انگلیسی
منابع و پایگاه های مهم دریافت مقالات انگلیسی ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد