سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چالش های فرآیند داوری برای نویسندگان مقالات ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
چالش های فرآیند داوری برای نویسندگان مقالات

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

چالش های فرآیند داوری برای نویسندگان مقالات

گاهی اوقات برای ارسال مقاله به مجلات معتبر علمی و فرآیند داوری همتا باید ماه ها و شاید سالها به کار پژوهشی پرداخت. داده ها نشان می دهد که تنها 2/1 درصد مقالات ارسال شده به مجلات بدون نیاز به اصلاح، مورد پذیرش قرار می گیرند. این بدین معنی است که تقریبا تمامی نویسندگان می بایست در فرآیند اصلاح مقاله، نظرات داوران همتا را لحاظ نمایند. 

فرآیند داوری همتا

در حالی که فرآیند داوری همتا برای حفظ کیفیت مجلات معتبر حیاتی است و یافته های مقالات را مورد بازبینی قرار می دهد، این امر برای نویسندگان بسیار خسته کننده به شمار می رود. بنا بر گزارش شورای سردبیران مجلات علمی، از داوران همتا به عنوان متخصصان رشته های علمی، چیزی بیش از تنها ارائه یک داوری عادلانه انتظار می رود. مسئولیت های داوران همتا شامل موارد ذیل می گردد:
•    ارزیابی صحت، نوآوری، انشاء، شفافیت و دقت مقالات ارسال شده به مجلات
•    به اشتراک گذاری به موقع بازخورد کتبی درباره نقاط قوت و ضعف مقالات
•    اعلان مشکلات بالقوه مربوط اخلاق پژوهش مانند عدم وجود فرم رضایت آگاهانه یا ارسال دوباره مقاله به سردبیر
•    بررسی غیر مغرضانه، سازنده و آگاهانه مقالات بدون نقد و نظر شخصی
•    اطمینان از حفظ محرمانگی فرآیند داوری همتا

اشکالات فرآیند داوری همتا

در فرآیند داوری همتا چندین چالش وجود دارد که به طور مستقیم بر نویسندگان تاثیر می گذارند:

سرعت

مدت زمان فرآیند داوری همتا و چاپ مقالات برای بسیاری از مجلات به بیش از یک سال می رسد. این مدت زمان برای فرآیند داوری همتا بسیار طولانی است. در حالی که انتخاب مناسب داوران همتا توسط سردبیر امری زمان بر محسوب می شود، اصلاحات چندباره کلی و جزئی مقاله توسط نویسنده بر کندی این فرآیند می افزاید. در فرآیند داوری همتا، ماه ها طول می کشد تا نویسندگان پاسخی از مجله دریافت نمایند. داده ها نشان می دهد که اولین پاسخ مجلات به طور میانگین 13 هفته به درازا می کشد. 

جامعیت

گزارش های پلتفرم Publons درباره مدت زمان فرآیند داوری همتا نشان می دهد که نظرات داوران همتا در فرآیند داوری مقالات مجلات دارای ضریب تاثیر بالا به منظور تحت تاثیر قرار دادن سردبیران، به طور میانگین دارای 300 کلمه بیشتر از دیگر مجلات است. با این حال تعداد کلمات نظرات داوران همیشه به معنای کیفیت آن نیست. از آن جایی که داوران همتا مقاله را می بایست به عنوان یک کل مورد ارزیابی قرار دهند، نیازی نیست تا برای هر بخش مقاله نظری ارائه دهند.


نظرات متناقض

در مواردی که برای داوری مقالات از چند داور استفاده شود، تفاوت دیدگاه ها نسبت به نقاط ضعف و قوت و اهمیت مقاله به نظرات متناقض منجر می گردد. چنین ناسازگاری در نظرات داوران به سردرگمی نویسندگان می انجامد. برای مثال نگاهی به این دو نظر متفاوت درباره یک مقاله بیندازید:
•    داور الف: این مقاله بسیار پیچیده است و اشتباهات فراوانی دارد.
•    داور ب: سبک نگارش این مقاله شفاف و از وضوح خوبی برخوردار است و به آسانی می توان آن را درک کرد.

دسترسی به نویسندگان

با توجه به نوع داوری، ارتباط میان نویسندگان و داوران بسیار محدود است. در حالی که نویسندگان می توانند با نظرات داوران اعلان موافقت یا مخالفت کنند، به دلیل عدم دسترسی داوران به نویسندگان، نمی توان دلایل موافقت یا مخالفت با نظرات داوران را به بحث گذاشت. 
موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) چطور به دانشجویان و پژوهشگران در فرآیند داوری مجلات کمک می کند؟
موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) در تمامی مراحل فرآیند نگارش، ارسال، داوری، پذیرش و چاپ مقاله در کنار دانشجویان و پژوهشگران است و خدمات خود را به آنها ارائه می دهد. 
مسیر فرآیند نگارش تا چاپ مقاله، طولانی، استرس زا و چالش برانگیز است. موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) با مجموعه ای از محققان و پژوهشگران مجرب که در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به عنوان داور همتا همکاری می کنند، مقالات دانشجویان از لحاظ نوآوری، درستی، استناددهی، سرقت علمی، جزئیات بخش مواد و روش ها و اشکال و تصاویر را مورد ارزیابی فنی قرار داده و بهترین مجلاتی که با حوزه مطالعاتی مقاله مطابقت دارند را پیشنهاد می دهند.
پژوهشگران موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) پیش از ارسال مقاله به مجلات علمی و شروع فرآیند داوری همتا، تمامی بخش های مقاله را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت وجود هرگونه نقصان در مقاله، دانشجویان و پژوهشگران را از وجود آن باخبر کرده و آن را اصلاح می نمایند.
با توجه به عدم دسترسی نویسندگان به داوران همتا، پژوهشگران موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) به هرگونه نگرانی و سوالات دانشجویان و پژوهشگران در زمینه داوری مقالات پاسخ داده و آنها را در این فرآیند یاری می رسانند. علاوه بر این، این موسسه با نگارش جوابیه مناسب، به نظرات متعدد داوران پاسخ داده و به مدت زمان فرآیند داوری همتا سرعت می بخشند. 
 

 ارسال سفارش استخراج مقاله

اخبار مرتبط
آموزش انجام پایان نامه با روش تحقیق همبستگی
آموزش انجام پایان نامه با روش تحقیق همبستگی ...
چگونه برای مقاله خود پذیرش بگیریم؟
چگونه برای مقاله خود پذیرش بگیریم؟ اخذ پذیرش برای مقالات علمی، امری دشوار می باشد، به ویژه زمانی که دانشجویان ...
چالش های فرآیند داوری برای نویسندگان مقالات
چالش های فرآیند داوری برای نویسندگان مقالات. گاهی اوقات برای ارسال مقاله به مجلات معتبر علمی و فرآیند داوری همتا باید ...
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی
آموزش انجام پایان نامه ارشد علوم تربیتی.    ...
آموزش انجام مقاله کنفرانسی
آموزش انجام مقاله کنفرانسی. مقاله کنفرانسی به مقالاتی اشاره دارد که با هدف پذیرش در کنفرانس نگارش می یابند. ...
نکته ای کوتاه درباره شیوه بیان زمینه تحقیق
نکته ای کوتاه درباره شیوه بیان زمینه تحقیق ...
منابع و پایگاه های مهم دریافت مقالات انگلیسی
منابع و پایگاه های مهم دریافت مقالات انگلیسی ...
© 2021