سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

کارهایی که باید پیش از اپلای دکتری انجام دهید ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کارهایی که باید پیش از اپلای دکتری انجام دهید

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

کارهایی که باید پیش از اپلای دکتری انجام دهید

بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیا خواهان ورود به مقطع دکتری هستند. گروه های شبکه اجتماعی فیس بوک با محوریت اخذ موقعیت دکتری دارای هزاران عضو هستند. تجربه نشان داده است که رسیدن به این خواسته برای دانشجویان امری دشوار می باشد. از آن جایی که موفقیت در اپلای مقطع دکتری به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، احتمالا پس از بارها درخواست اپلای دکتری ناموفق، به هدف خود خواهید رسید. از این رو، برای مشاوره در زمینه اپلای مقطع دکتری می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید. این نوشتار به برخی از نکاتی که پیش از اپلای مقطع دکتری رعایت نمایید، پرداخته است.

کشور مقصد را با دقت انتخاب کنید

205 کشور در روی کره زمین وجود دارد و بدیهی است که درخواست برای گذراندن مقطع دکتری در بسیاری از این کشورها ارزشی ندارد. به دانشجویانی که قصد اپلای مقطع دکتری در کشوری دیگر دارند توصیه می گردد که کشورهایی را انتخاب نمایند که بر «تحقیق و توسعه» (R&D) و آموزش عالی سرمایه گذاری کرده اند. در چنین کشورهایی احتمال پذیرش و اخذ بورسیه در مقطع دکتری و همچنین کیفیت زندگی بیشتر است. همچنین از فرصت های شغلی پس از اتمام مقطع دکتری در کشور مقصد غافل نگردید.
هر کشوری، رویکرد متفاوتی نسبت به سرمایه گذاری در آموزش عالی دارد؛ حتی اگر دارای سیستمی مشابه به دیگر کشورها داشته باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که با تمامی قوانین، بایسته ها، دستورالعمل ها و فرآیندهای اپلای مقطع دکتری کشور مقصد آشنایی دارید.

برای اپلای دکتری صبر و حوصله به خرج دهید

موفقیت در اپلای دکتری گاهی اوقات چندین سال به درازا می کشد. در این مدت شما می بایست صبر کنید و به دنبال فرصت های تحصیلی جدید باشید. از رد درخواست اپلای خود ناامید نشوید، در واقع باید احتمال رد شدن را در هر درخواست داشته باشید و به همین منوال ادامه دهید تا درخواستتان پذیرفته شود. به هیچ وجه خود را نبازید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. با هر بار ناکامی در اخذ موقعیت دکتری، نحوه درخواست خود را بهبود بخشید. 

برای آماده سازی یک اپلای بی نقص زمان بگذارید

بسیار مهم است که هرگونه موفقیت علمی و آکادمیک خود را در سند درخواست خود به طور واضح ذکر نمایید. تمامی مقالات پژوهشی، مقالات کنفرانسی، کارآموزی، بورسیه و ... را در درخواست خود قید نمایید. اگر در حال حاضر عضو سازمان دانشجویی هستید، بدون هیچ تردیدی آن را به عنوان یک رزومه، با جزئیات در درخواست خود بگنجانید. همچنین اطمینان حاصل کنید که قالب رزومه و کاور لتر شما برای هیئت علمی دانشگاه مقصد، از جذابیت کافی برخوردار است. بر هر نکته کوچکی که باعث می شود تا اپلای شما کامل شود، تمرکز نمایید.

از مدرک معتبر زبان انگلیسی غافل نشوید

دارا بودن یک تاییدیه معتبر برای مهارت کافی در زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی الزامی است. حتما برای اخذ چنین گواهینامه هایی سرمایه گذاری مالی و زمانی نمایید. مدرک IELTS یکی از بهترین گواهینامه های زبان انگلیسی است که به طور عام در دنیا مورد پذیرش قرار می گیرد. با این حال در نظر داشته باشید که برای اخذ موقعیت دکتری، حتما حداقل نمره 7 را هدفگذاری نمایید. معمولا دانشگاه های ایالات متحده آمریکا برای اطمینان از صلاحیت داوطلب برای اخذ موقعیت دکتری، از آزمون های دیگر زبان انگلیسی نیز بهره می گیرند. بنابراین توصیه می شود که قوانین اپلای مقطع دکتری در دانشگاه های کشور مقصد را با دقت مطالعه نمایید. همچنین اگر بنا دارید تا درخواست خود را در کشوری غیر انگلیسی زبان ارائه نمایید، یادگیری زبان بومی آن کشور، موقعیت های بیشتری در اختیار شما قرار می دهد. مطمئنا یادگیری زبان جدید امری سهل و آسان نیست ولی این امر برای اخذ موقعیت دکتری در کشورهایی غیر از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند، اجتناب ناپذیر است. 

 

اولین درخواست خود را طی مقطع کارشناسی ارشد یا بلافاصله پس از فارغ التحصیلی ارائه دهید

یکی از بزرگترین اشتباهات در اپلای دکتری، عدم درخواست طی مقطع کارشناسی ارشد است. چاپ مقالات پژوهشی در مجلات معتبر، یکی از موثرترین راه های اقناع هیئت علمی دانشگاه مقصد جهت احراز صلاحیت شما در تحصیل در آن دانشگاه به شمار می رود. از این رو برای مشاوره در زمینه نگارش، پذیرش و چاپ مقالات پژوهشی می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید. سعی نمایید پیش از اپلای، حداقل یک مقاله علمی معتبر به چاپ رسیده در رزومه علمی خود داشته باشید. همچنین گذراندن دوره های نگارش متون علمی در مقطع کارشناسی ارشد، مفید می باشد. 

استاد راهنمای خود را آگاهانه انتخاب نمایید

مطمئنا انتخاب استاد راهنما هنگام اپلای مقطع دکتری امری دشوار خواهد بود. با این حال شما احتمالا هنگام مصاحبه با وی برخورد خواهید داشت. همچنین می توانید وبسایت دانشگاه مقصد را بررسی کنید و به دیگر دانشجویان مقطع دکتری آن دانشگاه ایمیل ارسال نمایید و نظرات آنها را درباره استاد راهنمای احتمالی خود جویا شوید. همان طور که هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، با انتظارات استاد راهنمای خود آشنا می گردید، استاد راهنمای خود در دانشگاه مقصد را نیز تنها با دستاوردهای علمی قضاوت نکنید بلکه نظرات دیگرانی که دانشجوی او بوده اند را نیز لحاظ نمایید.

موقعیتی با بیشترین ارتباط با حوزه مطالعاتی خود را انتخاب کنید

هنگام اپلای، صدها موقعیت باز در دانشگاه های متفاوت در دسترس شما خواهد بود؛ اما هنگام انتخاب موقعیت مدنظر خود، احتیاط نمایید. درخواست موقعیت هایی که بیشترین ارتباط را با حوزه مطالعاتی شما دارند و شما پیش از این در مقطع کارشناسی ارشد، در آن حوزه مطالعاتی کسب تجربه کرده اید، احتمال پذیرش شما را بالا می برد. با این حال، اگر به حوزه مطالعاتی به خصوصی که با حوزه مطالعاتی مقطع کارشناسی ارشد شما متفاوت است، علاقه دارید، بدون هیچ تردیدی آن را درخواست نمایید. اطمینان حاصل کنید که هنگام تکمیل فرم اپلای در این گونه موارد، دلایلی قوی و منطقی ارائه نمایید. امروزه به دلیل ماهیت میان رشته ای بسیاری از حوزه های مطالعاتی، پژوهشگران بیشتری از حوزه های تخصصی مطالعاتی خود فاصله می گیرند. 
همچنین به شدت توصیه می گردد که در مقطع کارشناسی ارشد، در دوره های آموزشی مرتبط با حوزه های مطالعاتی خود مانند دوره های آموزشی نرم افزارهای شبیه سازی، کار در آزمایشگاه و ... شرکت نمایید. همچنین می توانید این تجربیات را در درخواست خود ذکر کنید.


انتظار عدم پشتیبانی مالی دانشگاه مقصد در مقطع دکتری را داشته باشید

مقطع دکتری مناسب افرادی است که بدون توجه زیاد به آینده شغلی، به پیشرفت در یک حوزه پژوهشی علاقمند هستند. شما به عنوان دانشجوی مقطع دکتری مسئول توسعه دانش موجود در حوزه مطالعاتی خود هستید. به همین دلیل توجه زیاد به جنبه های مالی می تواند شما را از هدف اصلی دور نماید. از این رو تحصیل در مقطع دکتری برای افرادی که به دنبال ثبات مالی فوری هستند، جزو بهترین گزینه های پیش رو نیست. با این حال اگر پس از اتمام مقطع دکتری می توانید به دنبال موقعیت های شغلی مناسب در بازار و بهبود وضعیت مالی خود باشید. توجه داشته باشید که مهارت های شما به عنوان فارغ التحصیل مقطع دکتری برای بازار کار بسیار ارزشمند تلقی می گردد. علاوه بر این مدرک دکتری شما را به مهارت هایی مانند توانایی تحلیل، تاب آوری، استقامت و .. مجهز می سازد. 
سخن آخر
همان طور که ملاحظه کردید، کارهای زیادی وجود دارند که پیش از اپلای دکتری می بایست به آنها توجه داشته باشید. موفقیت در اپلای مقطع دکتری امری زمان بر است، بنابراین توصیه می گردد تا این فرآیند را هر چه سریعتر آغاز نمایید. همچنین سازماندهی تمامی دستاوردهای علمی در قالب یک سند امری حائز اهمیت به شمار می رود. علاوه بر این شما می بایست زمانی را برای آماده سازی متن درخواست خود برای اخذ موقعیت های جدید، اختصاص دهید. بسیار مهم است اطمینان حاصل کنید که به حوزه پژوهشی درخواستی در دانشگاه مقصد علاقمند باشید. احتمالا در این مسیر با ناکامی های متعددی روبرو خواهید شد، اما موفقیت شما در نادیده گرفتن این شکست ها و بهبود درخواست های جدید می باشد.همچنین برای مشاوره در زمینه اپلای مقطع دکتری می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
 

 ارسال سفارش استخراج مقاله

اخبار مرتبط
باید برای اپلای دکتری انجام دهید
کارهایی که باید پیش از اپلای دکتری انجام دهید. بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیا خواهان ورود به مقطع دکتری هستند. گر ...
آمادگی برای مصاحبه دکتری
آمادگی برای مصاحبه دکتری.  ...
موسسه پژوهشی دکترین اراِئه دهنده خدمات علمی
موسسه پژوهشی دکترین اراِئه دهنده خدمات علمی و مشاوره ای ...
© 2021