سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی
نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی

بنا به نظر بسیاری از دانشجویان، نگارش متون علمی را امری دشوار می باشد. با این حال با رعایت نکاتی که در این نوشتار به آن پرداخته شده است، می توان این فرآیند را نیز ساده سازی کرد. این نکات شامل درک چگونگی فرآیند نگارش متون علمی می باشد. در این نوشتار نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی بیان گردیده است. برای مشاوره در زمینه نگارش پایان نامه و مقاله می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.

اصول مهم نگارش متون علمی

نگارش متون علمی شامل مراحلی برای شکل دهی منطقی و واضح متون علمی می گردد. دانستن اصول نگارش متون علمی در تبدیل نمودن شما به یک نویسنده توانا نقش مهمی ایفا می کند. این نکات در ذیل لیست گردیده اند:

توسعه ایده اصلی

توسعه ایده اصلی پژوهش، اساس بحث علمی در متون علمی را شکل می دهد. برای مثال اگر ایده اصلی شما بحث بر مزایای تحقیق در سلول های بنیادی است، شما می بایست بر توسعه و پشتیبانی از این مزایا تمرکز نمایید.

پژوهش

در این مرحله شما می بایست تا جایی که می توانید منابع علمی را گردآوری نمایید. مطالعه منابع بیشتر به شما کمک می کند تا ایده پردازی کنید. پژوهش همچنین به شما کمک می کند تا موثرترین نظریات پشتیبان بحث خود در متون علمی را بیابید. هر چه منابع علمی بیشتری را بیابید که از ایده شما پشتیبانی نماید، بحث علمی شما قوی تر خواهد بود.

 

مخاطبین

یکی از ابعاد مهم نگارش متون علمی که گاهی اوقات از آن غفلت می شود، مخاطبین می باشند. هدف از نگارش متون علمی، انتقال موثر اطلاعات و دانش به مخاطبین می باشد. بنابراین لحاظ نمودن مخاطبین به شما کمک می کند تا به طور موثر و واضحی بر ارائه ایده های خود تمرکز نمایید.

سازماندهی

متون علمی دارای قالبی هستند که به پیشرفت ایده های شما کمک می کند. بدون این قالب احتمالا در انتها با بحثی ناقص مواجه شوید. تمرکز بر قالب متون علمی و سازماندهی متن علمی پیش رویتان به شما در توسعه و ارائه بحثی علمی کمک خواهد کرد.

برنامه ریزی

ابتدا اطمینان حاصل کنید که از پژوهش مدنظرتان درک عمیقی بدست آورده اید. اگر با هر نکته مبهمی مواجه شدید، با استاد راهنمایتان صحبت کنید. پس از آن، با برگزاری جلسات طوفان فکری، ایده های خود را بدست آورید. در انتها نمای کلی پژوهش را توسعه دهید. این امر به شما کمک می کند تا ایده های خود را سازماندهی نمایید.

مطالعه کنید و بنویسید

یکی از راه های دستیابی به اهداف متون علمی جلسات طوفان فکری است. تا جایی که می توانید درباره موضوع مدنظر خود مطالعه نمایید. همچنین ایجاد برنامه زمانی واضح برای نگارش از اهمیت زیادی برخوردار است. اختصاص زمان به مطالعه و نگارش به شما کمک می کند تا نویسنده علمی بهتری تبدیل شوید.

مطالعه، ویرایش و اصلاح کنید

شما می بایست متن علمی خود را بارها و بارها مطالعه کنید. متن علمی خود را سرسری نخوانید و هنگام ویرایش آن بررسی دقیقی داشته باشید. هنگام اصلاح متن علمی خود، می بایست قادر باشید که هرگونه خطایی که به ضعف بحث علمی شما منجر می گردد، را تصحیح نمایید.

 

سرقت علمی

سرقت علمی هنگامی رخ می دهد که شما از کار دیگر پژوهشگران استفاده نمایید و این ادعا را داشته باشید که یافته های پژوهش به شما تعلق دارد. این امر توهینی جدی به جامعه علمی تلقی می گردد. بنابراین برای اجتناب از این اتفاق شما می بایست نحوه استناددهی به متون علمی را فرا بگیرید.

دستور زبان

رعایت نکات مرتبط با دستور زبان یکی از جنبه های دشوار نگارش متون علمی به شمار می رود. هنگام نگارش متون علمی جملات مجهول را کمتر به کار برید و سعی نمایید تا از جملات معلوم بیشتر استفاده نمایید.
رعایت دقیق املای صحیح کلمات، دستورات زبانی و قواعد نشان گذاری باعث می گردد تا متنی موثرتر بنویسید. اگر از نگارش صحیح کلمات و دستورات زبانی مطمئن نیستد می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل نمایید.
 

 


خدمات مرتبط
معرفی موتور جستجوی علوم پزشکی(پابمد PubMed)
معرفی موتور جستجوی علوم پزشکی(پابمد PubMed).  پابمد (PubMed)، یک موتور جستجوی علمی اس ...
نحوه مطالعه سریع مقالات علمی
نحوه مطالعه سریع مقالات علمی اگر به منظور نگارش پایان نامه و مقاله به تازگی فرآیند جستجو و مطالعه ادبیات تحقیق ...
نکاتی در مورد آموزش بورس
نکاتی در مورد آموزش بورس. از با اهمیت ترین مکانیسم ها جهت جذب سرمایه های اندک اشخاص و مدیریت مطلوب منابع مالی در ...
هوش مصنوعی؛ آینده صنعت چاپ مقالات علمی
آیا هوش مصنوعی در صنعت چاپ  مقالات علمی جایگاهی دارد؟ آیا هوش مصنوعی قادر است جستجوی منابع علمی را آسان تر کند ی ...
چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟
چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟ پلتفرم Google Scholar، موتور جستجویی است که ادبیات تحقیق و منابع آکادمیک را ...
نحوه ارزیابی مجلات علمی
نحوه ارزیابی مجلات علمی.این نوشتار به دیگر عواملی که می بایست برای ارزیابی مجلات علمی لحاظ نمایید، پرداخته است.  ...
نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی
نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی. بنا به نظر بسیاری از دانشجویان، نگارش متون علمی را امری دشوار می باشد. با این ح ...
چطور تعداد استناد به مقالات پژوهشی را افزایش دهیم؟
چطور تعداد استناد به مقالات پژوهشی را افزایش دهیم؟ ...
نحوه نوشتن افلیشن در مقاله
نحوه نوشتن افلیشن در مقاله.  در این نوشتار ابتدا قصد داریم بدانیم افیلیشن چیست و سپس روش صحیح ن ...
آموزش ترجمه تخصصی متون آکادمیک
ترجمه تخصصی متون آکادمیک. یکی از مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار در انتشار متون آکادمیک، کیفیت ترجمه م ...
© 2021